Kış Depresyonundan Kurtulma Yolları?

Yazdan çıkıp sonbahar ve kışa girerken birçok insanda, hem bedenen hem de ruhen bocalama yaşanabiliyor. Bunun en büyük nedeni günlerin kısalması ile güneş enerjisinden yeterince faydalanamama. Çünkü bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek, bulutlu karanlık ya da sisli havalar kişiyi depresif bir hale dönüştürebilir. Bu dönemde kişi kendini yorgun bir savaşçı gibi hissediyor.

kis depresyonu

Depresyon Belirtileri

Aşırı yorgunluk

Uyku süresindeki artışa rağmen dinlenememe

Sabahları yataktan kalkmak istememe

Mutsuzluk

Sinirli olma halinin gün içinde çok tekrarlanması

Karamsarlık

Yeme bozukluğu (Aşırı yeme ya da iştahsızlık)

Konsantrasyon bozukluğu (Odaklanamama)

Sık sık ağlama isteği

Düşünülüp hiç hayata geçmeyen ertelenen planlar.

Bu ruh halinden kurtulmak için biraz caba göstermemiz gerekli. Kurtulmak için neler yapabiliriz?

Bu ruh halinde iken en önemli şey yataktan kalma haliniz. Sabah uyandığınızda koşturarak hazırlanmanızı engelleyecek bir saate uyanın. Yataktan kalkar kalkmaz perdeleri açın, camınızı açıp içeriyi havalandırın. Bırakın içiniz ürpersin soğuk her zaman ayılmanızı sağlayacaktır.

Yüzünüzü çok sıcak suyla yıkamayın. Biraz erken kalktığınız için kendinize ayıracak biraz vaktiniz var! Birkaç esneme hareketi yapın. Böylelikle vücudunuz gevşeyecek, rahatlayacaktır.

O gün giyeceğiniz kıyafetleri akşamdan ayarlayabilirsiniz. Bu zaman kaybını önler ve kahvaltı yaparken kendinize daha fazla vakit ayırabilmenizi sağlar. Kahvaltıda sizi ayıltacak bir şeyle başlayın kahve yada çay gibi.

Depresif zamanlarda insanlar giyimlerine özen göstermek istemez. Tam tersi bu dönemde kendinizi bırakmayın. Özellikle bayanlar makyajsız evden çıkmayın.

İş yerinde yada evinizde gün ışığının size yetmediği zamanlarda aydınlatmalarınızı kullanın.

Kitap okumak, müzik dinlemek gibi kendinize özel vakitler ayırın. Yağmurlu bir havayı battaniye altında kumanda elinde geçirmek yerine, sıcak bir kahve ile kitap okuyarak geçirin böylelikle havanın durumunu avantaja çevirin.

Sosyal hayatınızı rafa kaldırmayın. Sıkça arkadaşlarınızla buluşun. Konuşmak, hayata dâhil olmanın en pratik yoludur. Yaşamınıza heyecan katacak küçük hafta sonu gezileri ayarlayabilirsiniz.

Sizi mutlu edecek ortamlara girmekten çekinmeyin.

Düzenli uyumaya dikkat edin. Her akşam belli saatte uyuyup, belli saate uyanın ki biyolojik saatiniz yaşam sürecinize uyum sağlayabilsin.

Aşırı şeker ve karbonhidrat tüketmekten uzak durun. Unutmayın kışın alacağınız gereksiz kilolar yazın ayrı bir depresyon nedeni olabilir.

Yatmanıza yakın bitki çayları tüketin. Yeşil çay, papatya çayını tercih edebilirsiniz.

Mevsim değişimini kabul edin. Mevsimin güzelliklerini görmeye çalışın. Yazın yapmak istemediğiniz şeyleri bu mevsimde yapın. Sinemaya gitmek gibi.

Her şeye rağmen bu halden sıyrılamıyorsanız profesyonel bir yardım alın. Çünkü hayat kısa ve sizin hayatınız çok kıymetli tek bir günün bile tekrarı yok. En güzel şekilde geçirmek insan olarak en büyük hakkınız. Bu nedenle kendinize iyi davranın. Siz tek başınıza mutlu olmayı başaramıyorsanız bilenden bir yardım alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir