Kış Meyvesi Ayvanın Faydaları

Bir kış meyvesi olan ayva, yavaş yavaş yerini yaz meyvelerine bırakıyor. Ayvaya veda ettiğimiz şu günlerde ayvanın bizlere sunduğu faydaları sizlere hatırlatmak istedim. 

Ayvanın faydaları nelerdir?

Uzmanlar özellikle şu yedi rahatsızlık için ayvayı öneriyor; Kalp, akçiğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıkları…Ama sadece bunlar değil, cinsel gücü artırıyor, ağız yaraları ve kokusunu önlemede birebir, ishale derman, cildi gençleştiriyor ve dudak çatlamalarına çare oluyor. Ayva protein, şeker, organik asit , A, B2 ve C vitamini ve demir, bakır, potasyum gibi mineraller açısından çok zengin. İçerdiği vitamin ve mineraller kalp ve damar hastalıklarından koruduğu, varisi önlediği ve varis tedavisinde yardımcı olduğu biliniyor.

Ayanın Çeşitleri;

Ekmek Ayvası, hem sofralık hem de reçel ve marmelat yapımına uygundur. Diğer önemli çeşitler; Eşme, Limon, Midilli, İstanbul Ayvası’dır.

Tereyağında pişirilen ayva, balgamı söküyor, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite iyi geliyor. Ayva yaprakları çay gibi demlenip içildiğinde sakinleştiriyor ve uykusuzluğa iyi geliyor.

Ayva tatlısı yapmanın püf noktası: Çekirdekleriyle pişirin ve iki adet karanfili dövüp, toz haline getirip, içine katın çok lezzetli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir