Kişniş Nelere İyi Gelir? Kişnişin Faydaları Ve Kullanıldığı Yerler?

Son günlerde ismini daha çok duymaya başladığımız kişnişin nelere faydalı olduğu, kişnişin kullanıldığı yerleri, yan etkilerinin neler olduğu hakkındaki soruların yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kişniş maydanozgiller ile aynı familyadan bir bitki olup yaprakları da tıpkı maydanoza benzer. Kişniş Temmuz ve Ağustos aylarında çıkar. Kişnişin ekşimsi ve lezzetli bir tadı vardır. Yazın maydanoz gibi alıp taze yapraklarını tüketebilirsiniz. Kışın kişnişin kurusunu toz haline getirip yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Kişniş diyabet metabolizmasını düzenliyor. Kişniş şekeri regüle ediyor.

Kişniş bitkisi kurutulur ve sonrasında öğütülerek kişniş baharatı elde edilir.

Kişniş, Kişniş Hangi Yemeklerde Kullanılır, Kişniş Nasıl Kullanılır, Kişniş Nelere İyi Gelir, Kişnişin Faydaları, Kişnişin Yan Etkileri, Kişnişin Zararları, Vücuttaki Radyasyon Nasıl Atılır

Kişniş Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Kişnişin taze yaprakları çorba ve salatalarda kullanılabiliyor. Bunun dışında kişniş tohumu et yemeklerinde, balık yemeklerinde kullanılabilir.

Taze kişnişi biraz haşlayıp üzerine sarımsaklı yoğurt döküp de yiyebilirsiniz.

Kişnişin faydalarından bir başkası da ağız yaralarındaki olumlu etkisidir. Kişniş ağızdaki aftların giderilmesi için kullanılmaktadır.

Kişnişin faydaları arasında cinsel arzuyu güçlendirdiği de bilinmektedir.

İştah açıcı etkisi bulunmaktadır. Kusmayı önler.

İshale karşı faydalıdır.

Kişnişi çay olarak da tüketebilirsiniz.

Vücudumuzdan radyasyonu atmak için de kişniş faydalıdır. (Dr.Feridun Kunak Show)

Kişnişi toz haline getiriyoruz. 1 tatlı kaşığı kadar toz kişnişin içine bal koyuyoruz. İkisini karıştırıp kişnişli ve ballı bir macun hazırlıyoruz. Bu macun vücudumuza aldığımız kötü enerjiyi boşaltmaya yarayan güzel bir karışım. Eğer şeker hastası iseniz gene 1 tatlı kaşığı kadar kişniş tozu alıyoruz. Buna da 1 tatlı kaşığı kadar yoğurt ekliyoruz. İkisini karıştırıp yiyoruz.

Yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar kişnişi 1 su bardağına koyuyoruz yaklaşık 1 dakika kadar kaynatıyoruz. 1 dk kadar demliyoruz ve süzüyoruz. İçine 1-2 damla limon sıkıp içiyoruz.

Kişniş Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 tatlı kaşığı kişniş tohumunu hafifçe ezerek 300 ml kaynar suyun içinde 5 dakika süre ile demlendirin süzdükten sonra içiniz.

Kişnişin Faydaları Nelerdir?

Kişniş güçlü bir antioksidan dır. Meme kanserlerinde, obeziteye bağlı kanserlerine karşı koruyucu etkisi bulunur.

Sindirimi kolaylaştırıcı ve gaz giderici özelliği bulunur.

Mide ağrısının dindirilmesinde yardımcı olur.

Kişniş’in Yan Etkileri (Zararları)

Uzmanlar kişnişin gebelik sırasında kullanılmaması gerektiğini konusunda uyarıyorlar. Kişniş gebelik şansını azaltabiliyor.  Hamile veya emziren iseniz, kişniş tüketip tüketemeyeceğinizi doktorunuza danışınız.

Fazla tüketilmesi önerilmez bu nedenle fazla yenmemelidir.

Midesi fazla asit salgılayanların yemesi de önerilmez.

One Comment on “Kişniş Nelere İyi Gelir? Kişnişin Faydaları Ve Kullanıldığı Yerler?”

  1. Kişnişin hoş bir kokusu vardır. Yemeklere aroma verir. Spazm çözücü ve gaz gidericidir. İştahsızlığa, gastrite, diyareye, hazımsızlığa ve kolik ağrılara karşı iyi gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir