Kivi Nelere İyi Gelir? Kivinin Yararları ve Kivinin İçinde Bulunan Vitaminler Nelerdir?

Olgunlaştığında yenirse tatlı ve güzel bir meyve olan kivinin yararları nelerdir, kivi nelere iyi gelir, kivinin yeme şekli, kivi alırken dikkat edilecek hususlar ve göz altı kırışıkları için kivi maskesi tarifi ile ilgili bilgiler yer alır.

Artık ülkemizde de tarımı yapılan ve her yerde çok kolay bulunabilen içeriğindeki vitaminler, mineraller ve flavonoit bakımından özellikle de C vitamini bakımından zengin bir meyvedir. Selenyum içerir. 1 kivide yaklaşık 60 kalori bulunur.

Kivi Nelere İyi Gelir? Kivinin Yararları Nelerdir?

Çekirdekleri de faydalı olan nelere iyi gelir, kivinin yararları nelerdir? Şunları sıralayabiliriz.

*Antioksidan bir meyve olan kivi kansere karşı da koruyucudur. Özellikle de kolon kanserine karşı koruyucudur.
*Astım için faydalı olduğu bilinir.
*Kan basıncının dengelenmesi açısından yararları var.
*C vitamini özelliğinden dolayı nezle, soğuk algınlığına karşı koruyucu bir meyve
*Çocuklarda hapşırma, öksürme ve kabızlık gibi şikayetler içinde destek olabilecek bir meyve
*Tansiyonu düşürücü özelliği de bulunur.
*Kivinin faydaları arasında diğer önemli bir özellik ise vücut direncinin artırılmasındaki etkisidir.
*Hafif ince kırışıkların açılmasında  etkisi var.

Kivinin içine gömülmüş siyah çekirdeklerinde omega 3 olduğu pek bilinmez semizotunda omega  3 oranı %35 iken kivi de bu oran %52 dir.

Kivi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kivi alırken dikkat edilmesi gereken husus kivinin sertli derecesidir. Sert bit kivi lezzet yönünden pek iyi olmaz. Kivi olgunlaştığında tadı çok lezzetli olur. Tabi aşırı olgun da olmamalı elimize aldığımızda belirli bir yumuşaklığa sahip olmalı buna bakarken çok sıkmadan bakın zaten elinizle hemen hissedebilir bir yumuşaklık normaldir. Kivi sert olduğunda tadı ekşimsi olacağından pek hoşlanmayacaksınız. Kısacası belirli bir yumuşaklığa sahip olgunlaşmış bir kivi istediğiniz lezzeti size sunacaktır.

Kivinin Yeme Şekli:

İçinde bol miktarda C, A ve E vitaminleri içeren kivinin bu vitamin değeri kaybetmemesi için bütünlüğünü bozmadan en az metal değdirerek yemeniz önerilir. Rafadan yumurta yer gibi üst kısmını açıp 1 kaşık yardımı ile kaşıklayarak yersek kivinin içerdiği vitamin ve mineralleri alarak kivinin sağlığımız için olan faydalarından yararlanmış oluruz.

Kivi ile maskede hazırlanabiliyor. Göz altı kırışıkları ve göz altı koyuluğu için çok işe yarayan bir maskedir.

Göz Altı Morlukları, İnce Çizgiler ve Koyulaşma İçin Kivi Maskesi

Göz altında oluşan ince çizgiler,  morluklar, koyulaşmaya iyi gelen bir maske 1 adet kivinin yarısı, 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı (antioksidan bir yağ) Maskeyi hazırlamak için kivinin yarısını rendeliyoruz, üzüm çekirdeği yağını da ekleyip karıştırıyoruz. Hazırlan maskeyi makyajsız ve temiz bir cilde sürün. Temiz olması önemli önce su ile yıkayıp gül suyu damlatılan bir pamuk ile silebiliriz. Sürüp 15 dakika bekliyoruz. Maskeyi haftanın 2 veya 3 günü uygulayabilirsiniz. Bu maskeyi Ebru Şallı çok öneriyor. Maskede üzüm çekirdeği yağı kullanılmasının neden kırışıkları açma özelliğinden faydalanmak. Kivi maskesi Ebru Şallı’nın verdiği tariften faydalanılarak sizlere sunulmuştur.

 

One Comment on “Kivi Nelere İyi Gelir? Kivinin Yararları ve Kivinin İçinde Bulunan Vitaminler Nelerdir?”

  1. Göz altı morlukları için cildiniz hassas değilse kivi iyi gelebilir. Kivinin renk açıcı özelliği bulunur. Bir parça kivi kabuğunu göz altında bekletebilirsiniz. Kiviye karşı alerjiniz varsa kivi yerine aynı şekilde elma kabuğunu kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir