Kivinin Faydaları Ve Kivi Nasıl Doğru Yenir?

Kivi’nin faydaları saymakla bitmez. Kışın bu soğuk günlerinde tüketmemiz gereken Kivi, C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Kivi, faydalarının yanı sıra tadıda güzel bir meyvedir. Kivi meyvesi içeriğinde bulundurduğu Petkin isimli madde sayesinde, iyi kolestrolü arttırır, kötü kolestrolü düşürür. Kivi’nin faydalarından biride görüldüğü gibi kolestrol hastaları içindir. Aynı zamanda Kivi’de bulunan Petkin isimli madde, vücuttaki toksinleride yok etmeye yardımcıdır. Turunçgillerde bulunan C vitamininden beş kat daha fazlasını Kivi’de bulmanız mümkün. Bunun yanı sıra içeriğinde zengin minarellerde bulunan kivinin faydalarını saymakla bitirmek mümkün deyildir. Kivi, kalsiyum, fosfor, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, demir ve C vitamini deposudur. Bunun yanı sıra kivi’de magnezyum, potasyum ve proteinde bulunmaktadır.

Kivi’nin faydalarından bazılarını sayacak olursak bunlara, mevsim hastalığı olan nezle ve grip ile başlayabiliriz.

Kivi’nin faydalarından bir diğeri ise, bağışıklık sistemi ile ilgilidir, güçlendirir.

Kivi’nin faydalarından bir diğeri, kanseri önleme özelliği ve nefes almayı rahatlatmasıdır, kılcal damarların kuvvetlenmesi, kan basıncının düzenlenmesi, sindirimin kolaylaşması, kalp ve damarları korumasıda kivinin faydaları arasındadır.

Kivi’nin faydalarının arasında ciltteki ölü deriyi temizleyip, daha genç görünmemizi sağlaması ve kolestrolü düzenlemesi bulunmaktadır.

Kivi’nin faydalarından bir diğeri ise kemik erimesi olan bayanları ilgilendirmektedir. Osteoporoz hastası olan bayanların günde bin miligram kalsiyum almaları gerekmektedir, bu kalsiyumun yüz miligramını bir tane kivi yiyerek karşılamaları mümkün, yani her bir kivide 100 ml kalsiyum bulunmaktadır.

Kivi’nin faydaları arasında, öksürük giderici olmasıda dikkat çekicidir.

Kivi’den yapabileceğiniz cilt maskeleri sayesinde cildinize parlaklık ve gençlik kazandırabilirsiniz. Bunun için henüz olgunlaşmamış bir kivinin kabuklarını soyduktan sonra, kivileri ince dilimlere bölüp yüzünüze yapıştırın ve beş ile onbeş dakika arasında bekletin. Bu şekilde uyguladığınız kivilerin çok faydasını göreceksiniz.

Kivi Nasıl Doğru Yenir?

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz kivi’nin, nasıl doğru yenildiğini biliyormuyuz? Kivi’yi doğru yemek için, meyvenin vitamin değerini öldürmemeye dikkat etmeliyiz. Bunun içinde öncelikle bıçaktan uzak durmamız gerekir, çünkü metal kivi’deki vitaminlerin yok olmasına neden olur. Kivi’yi doğru yemek için, meyveyi dik tutup bir çay kaşığı yardımıyla üzerinde bir delik açın. Tıpkı rafadan yumurta yermiş gibi meyvenin içini oyarak yemeniz en doğru yeme şeklidir.

Kivi, çok nadir olmakla beraber bünyesi hassas olan bazı kişilerde alerjiyede neden olabilir. Alerji kendini burun ve göz çevresinde kaşıntı, dudaklarda şişme ve kaşıntı şeklinde belli eder.

3 Comments on “Kivinin Faydaları Ve Kivi Nasıl Doğru Yenir?”

  1. En sevdiğim tropikal meyvelerden biridir kivi, faydalarını ğrendiğim iyi oldu.

  2. Barsak sorunum var. Artık kiviyi sık kullanacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir