Kızamık Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kızamık hastalığının tedavisinde hastalığa yönelik kendine özgü bir ilaç yoktur. Bu nedenlet hastalığın bulgularına yönelik ve kızamığın belirtilerini ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi uygulanmaktadır. Kızamık hastalığının belirtilerini bir önceki yazımda belirtmiştim. Bu belirtilerden yüksek ateş için ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır, burun akıntısı ve yoğun öksürük vardır buna yönelik öksürük şurubu, burun damlaları kullanılabilir ve oda nemlendirilir. Gözde meydana gelen kızarıklık çapaklanma için ise göz damlaları var fakat göz damlalarının çok faydası olmadığı gösterilmiş ılık masaj göze uygulanabilir. Çocukta ışığa karşı duyarlılık oluştuğu için bulunduğu oda daha loş hale getirilebilir.

Öksürüğün giderilmesine yönelik bitkisel çaylar, ılık su verilebilir. Tedavide dinlenmek, istirahat de önemlidir. Hastanın bulunduğu oda başka yatan varsa tedbir amaçlı ayrılmalıdır. Odanın arada havalandırılması gerekir. Beslenmesine dikkat edilmeli meyve suları , c vitamini içeren besinler verilebilir. Sıvı alınarak sindirimin kolay çalışmasını sağlamaktır.

Kızamık hastalığında döküntüler meydana geldiğinde bu sayılanlar dışında yapılabilecek diğer şeyler ise A vitamini kullanıldığında hastalığın seyrinin azaldığına yönelik bazı çalışmalar var. Kızamık tedavisinde antibiyotik kullanımı önerilmez ancak kızamık hastalığının seyri sırasında bakteriyel bir enfeksiyon oluştu ise onu tedavi etmeye yönelik antibiyotik kullanılabilir.

Kızamık hastalığında seconder  enfeksiyon (ikincil bir enfeksiyon) riski diğer döküntülü hastalıklara göre çok daha fazladır.  Özellikle orta kulak iltihabı çok sık görülebilmektedir. Çocuklarda zatüre oranı çok artış göstermektedir. Kuru öksürük de çok sık oluşmaktadır. Bu komlikasyonlardan (Bir hastalı­ğın seyri sırasında, önceden beklenmeyen bir durum.) hangisi görülüyorsa ona yönelik gerekirse antibiyotik tedavisi ve sıvı tedavisi uygulanabilir.

Kızamık hastası olan bir çocuğun normal de hastaneye yatmasına gerek görülmektedir. Tedavisi evde uygulanabilir. Diğer çocuklara da bulaşmaması için okuduğu okula veya yuvaya durum bildirilmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Fakat çocukta ikincil bir enfeksiyon oluştu ise zature veya beyin fonksiyonlarını etkileyen bir durum varsa bu durumda elbette hastaneye yatırılması, takip edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir