Kızamık Hastalığının Belirtileri

Son günlerde kızamık hastalığı vakalarının özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde tekrar görülmesi kızamık hastalığının tehlikeli bir hastalık olduğunu hatırlamamıza neden oldu.

Kızamık Hastalığının Belirtilerinin 72 saat içinde anlaşılmasının çok büyük önemi var.

Kızamık hastalığı çocukluk dönemi döküntülü  hastaklıklarının en ağır seyreden enfeksiyonu olmaktadır. Kızamıkçık, kızamık, kızık , su çiçeği, 5. hastalık, 6. hastalık evet bunlar gibi viral enfeksiyonlara bağlı bir çok hastalığna bağlı olarak döküntü olabilir  fakat kızamık hastalığı hem hastalığın kompliksayonları hemde  akut dönemi ile en ağır seyreden bir enfeksiyondur.

Kızamık viral bir enfeksiyondur. Bir virüs sonucundan ortaya çıktığı belirlenmiştir. Kızamık hastalığının en belirgin olan spesifik belirtisi döküntüdür. Döküntü şeklinde kendini belli eder. Kızamık mikrobu bulaştıktan 8-14 gün sonra sonra çocukta bulgular ortaya çıkmaktadır.  Döküntülü dönem en fazla 3 gün sürmektedir. Kızamık hastalığını diğer hastalıklardan ayırt etmemizi sağlayan prodrom dönemi ( hastalığın erken uyarıcı belirtisi ) döküntü meydana gelmeden  3-4 gün öncesinde  hastada yüksek ateş, kuru öksürük, titreme, burun akıntısı döküntünün 1-2 gün öncesinde ise ağız içinde küçük, beyaz lekeler ortaya çıkmaktadır. Aynı zaman da gözlerde kızarıklık ve ışığa karşı hassasiyet artmıştır.

Hastalığı seyrettiği döküntülü dönemde ise döküntünün meydana geldiği alanlar kırmızılaşır ve büyür.  Döküntü genelde yüz ve boyun bölgesinde ortaya çıkmaya başladıktan sonra gövdeye, karna, sırta,  kollara ve bacaklara kadar yayılır. İlk önce minik minik olan döküntüler daha sonra birleşerek daha ağır bir döküntü görüntüsüne neden olmaktadır. Kızamıkta ateş 6-7 günü bulabilmektedir.  Yorgundur. Ateşi tekrardan yükselmiştir. Bademciklerde şişlik ve soğuk algınlığı bu dönemde görülür.

Hastanın savunma mekanizması ciddi derecede etkilenmiştir. Çocukta görülen bir halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk, yüksek ateş , burun akıntısı, çevre ile ilişkisinde azalma gibi belirtiler görüldüğünde acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor. Kızamık hastalığı kendi başına ağır seyreden ve ağır hastalık bulguları veren bir hastalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir