Kızılcığın ve Kızılcık Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kızılcık, kızılcıkgiller familyasından olup, çalımsı bir görünüme sahiptir. Her dem yeşil olan kızılcık, kışın yapraklarını döken bir bitkidir. Yaklaşık 40 farklı türü bulunan kızılcığın yuvarlak meyveleri bulunmaktadır. Ülkemizde yetişen sarı çiçekli kızılcık, birçok hastalığa ve sağlık sorununa iyi gelmektedir. Yazımızda kızılcığın faydaları nelerdir, kızılcık suyunun faydaları, kızılcık nelere iyi gelir, kızılcık nasıl kurutulur, kızılcık nasıl yenir gibi sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz.

Kızılcığın Faydaları Nelerdir?

Birçok önemli yararı bulunan kızılcığın faydalarını sıralamak gerekirse;

* Meyveleri tüketildiğinde ishale karşı etkilidir. * Kabızlık yapar, * Kabukları yara döktürür. * Ağızda oluşan yaraları giderir. * Kızılcık şurubu ya da kızılcık suyu, vücuda enerji ve kuvvet vermektedir.

Marmelat, şurup ya da meyve olarak tüketilebilen kızılcığın diğer önemli yararlarından bazıları şunlardır.

Kızılcığın Faydaları

Kızılcık nelere iyi gelir?

* Portakaldan daha fazla C vitamini içermektedir. * İştah kesici etkisi vardır, zayıflatıcı özelliği bulunmaktadır. * Kızılcık mideyi rahatlatarak safrayı keser. * Bağışıklık sistemine destek olur. * Uykusuzluk, yorgunluk gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Kızılcık nasıl yenir?

Kızılcık şurup olarak tüketilebileceği gibi, marmelat halinde de kullanılabilmektedir. Kızılcığın bazı bölgelerde tarhanası da yapılmaktadır.

Bir diğer kullanım alanı ise reçel ve kompostodur. Meyveleri, kabuğu soyulmak suretiyle rahatlıkla tüketilebilir.

Kızılcık nasıl kurutulur?

Kızılcığın yaprakları kurutulmak suretiyle toz haline getirilip kullanılması mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir