Kızılcık ve Kızılcık Suyu Faydaları

Kızılcık, ekşi tadından dolayı da tahmin edilebileceği gibi, C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Kızılcığın faydaları; ve kızılcık suyunun faydaları hakkında, bu yazımızda sizleri bilgilendirmek istiyoruz…

Kızılcığın faydaları arasında ilk sırada, kızılcığın mideyi kuvvetlendirici özelliği gelmektedir. Kızılcığın faydalarından bir diğeri de, vücut direncini arttırma özelliği olarak bilinmelidir. Kızılcığın faydaları arasında, bağırsak yaralarına iyi gelmesinden de söz etmek gerekmektedir. Kızılcığın faydaları arasında, midedeki gazları önlemesinden de söz etmek gerekmektedir. Bu özelliği ile, kızılcığın, sindirim sisteminde problem yaşayan kişiler tarafından kullanılması önerilmektedir.

Kızılcığın faydaları arasında, ağızdaki yaraların giderilmesi de yer almaktadır. Ağız yaralarından dolayı problem yaşayan kişilerin, kızılcık kullanımı tavsiye edilmektedir. Kızılcığın faydaları arasında, mikrop öldüren özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Kızılcığın faydaları arasında, iltihap kurutucu özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Kızılcığın faydalarından bir diğeri de alerjiyi ortadan kaldırma etkisidir.

Kızılcığın faydalarından bir diğeri de, özellikle menopoz döneminde olan kadınları ilgilendirmektedir: kızılcığın faydaları arasında, ateş düşürücü etkisinden söz edilir; menopoz dönemindeki kadınlar da sık sık ateş basması sorunu yaşamaktadırlar. Kızılcığın faydaları arasında, kanın pıhtılaşmasına katkıda bulunmasından da söz etmek gerekmektedir. Kızılcığın faydaları arasında, böbrek taşlarının kolay düşürülmesinden de söz etmek gerekmektedir. Kızılcık faydaları arasında, ishal yapan etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Kızılcık kabukları ise, ishal kesme özelliğine sahiptirler.

Kızılcık suyunun faydaları arasında ise, ilk olarak, diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlamasından söz etmek gerekmektedir. Kızılcık suyunun faydaları arasında, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı savaşması etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Kızılcık suyunun faydaları arasında, bakteriler ile savaşan özelliğinden de söz etmek gerekmektedir.

Kızılcık meyvesinden mevsiminde alarak  kızılcık kompostosu da yapabilirsiniz. Kızılcık kompostosu yapmak için kızılcıkları ayıklayıp yıkayarak paketleyip derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Komposto yapacağınız zaman suya atıp kaynatın ve soğutun az bir şeker ekleyerek kızılcığı komposto olarak da tüketebilirsiniz.

KIZILCIK SUYU SİPARİŞ İÇİN TIKLA

One Comment on “Kızılcık ve Kızılcık Suyu Faydaları”

  1. o resimler kızılcık resmi değil onlara yamişen, sürsülük v.s. gibi halk dilinde değişik isimler verilmiştir. kızılcık görünüm itibari ile yuvarlak değil kuşburnu gibi ortada şişierek uca doğru daralan bir yapıya sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir