Klimanın Sağlığa Zararları ve Klima Hastalığı Nedir?

Artan sıcak havaların etkisiyle birlikte bir lüks olarak görülen klimalar artık temel bir ihtiyaç haline dönüştü. İnsanlar ihtiyaçları ölçüsünde her geçen gün farklı ürünlere yönelirken, geçmişte reddedilen klimalar artık birer zaruri ihtiyaç oldu. İşte bu ihtiyaçlar ölçüsünde daha sık kullanılmaya başlanan klimaların bilinen ya da bilinmeyen belli başlı bazı olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu yazımızda klimanın zararları ve klima hastalıkları nelerdir, klima hastalıkları gibi sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

Klima Ateşi, Klima Çarpması, Klima Hastalığı Nedir, Klima Hastalıkları Nelerdir, Klima Yoluyla Bulaşan Hastalıklar, Klimanın Sağlığa, Klimanın Sağlığa Zararları, Klimanın Sakıncaları, Klimanın Zararları, Klimanın Zararları Ve Klima Hastalıkları Nelerdir

Klimanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

Düşünün, sıcak bir havada evinize terlemiş olarak geldiniz ve soğuk bir şeylere, sizi serinletecek bir şeylere ihtiyaç duyuyorsunuz. İşte bu sırada imdadınızı eviniz ya da işyerinizde bulunan klima yetişiyor. Terlediğinizde karşınızda çalışan ve soğuk bir hava üfleyen klimadan daha güzel ne olabilir ki?

İşte büyük yanılgı burada başlıyor. Terleyen vücut soğuk hava üfleyen klima karşısında ani soğumaya maruz kalacağı için, klima çarpması denilen soruna neden olabilir. Klima çarpmasını daha da açmak gerekirse;

* Boyun tutulması,
* Baş Ağrısı,
* Göğüste nefes alış-verişlerinde ağrı gibi sorunlar görülebilir.

Klimadan ve üflediği soğuk havadan zarar görmemek için, klimanın kanatçıklarından yararlanabilirsiniz. Uzmanlar, ideal değerlerin 23-24 derecelik bir ısıda, nispi nemin %40-50 değerleri arasında olması gerektiğini söylemektedir.

Klima Hastalığı Nedir? Klima Ateşi Nedir?

Klima vb sistemlerin yarattığı sorunlardan bir diğeri ise klima ateşidir. Bu yalnızca klima aracılığıyla değil, sağlık amacıyla kullanılan çeşitli aletler nedeniyle de görülebilir. Klima ateşi verilen bu rahatsızlık, klima vb cihazların su haznelerinde üreyen bakteri ve çeşitli mantarların, toksinler ve endotoksinlerin havaya karışması ve doğrudan solunması ile ortaya çıkmaktadır.

Klima ateşi bir hastalık olarak görülmese de ciddi rahatsızlıklara ve enfeksiyona neden olabilir. Ortalama ilk belirtiler 12 saat içerisinde ortaya çıkmaktadır. Klima ateşinin belirtileri arasında;

* Aniden ateşlenme,
* Titreme ve kas ağrıları,
* Yorgunluk, halsizlik hissi,

Tedavi aşamasında bir uzmandan yardım alınması gerekse de genel olarak antibiyotik kullanımı tavsiye edilmektedir.

Klima Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

Klimanın zararları arasında alerjik zatürre vakaları da sıkça görülmektedir. Genel olarak çocuklar ve 50 yaş üstü kişilerde görülen bu sorun, bakteri ve küf mantarları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Alerjik zatürre de;

Küf mantarları bulunan havanın solunması nedeniyle ateş, halsizlik, baş ağrıları ve yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler sonrasında nefes alış verişlerinde zorlanma, öksürük, balgam ve kalp atış hızında artma gibi etkiler görülebilir.

Klima zararları ve klima hastalıklarına karşı korunma

Klima vb cihazların yarattığı olumsuz etkilere karşı alınması gereken belli başlı bazı önlemler bulunmaktadır.

* Su ve nem haznelerinin düzenli olarak bakımının yapılması,
* Su haznelerinde musluk suyu yerine distile su kullanılması,
* Haznelerin sık, sık çamaşır suyu gibi güçlü dezenfektanlar ile temizlenmesi,
* Doğru açılarda klimanın kullanılması,
* Havayı kurutmasının önlenmesi gerekmektedir.

One Comment on “Klimanın Sağlığa Zararları ve Klima Hastalığı Nedir?”

 1. Herkes sıcaktan bunalırken, terlerken, oflayıp puflarken serin bir ortamda çalışmak, yaşamak elbette çok iyi de, klimaların bazı rahatsızlıklara yol açabileceğini de bilmek lazım.  
  KLİMA ÇARPMASI
  Klimanın üflediği serin havanın karşısında durmak pek doğru değil; hele de dışarıdan terlemiş olarak gelmişseniz. Terin üzerinizde aniden soğuması ‘klima çarpmasına’ sebep olabilir. Boynunuz tutulabilir, başınızı çeviremezsiniz; nefes alırken göğsünüzde bıçak batar gibi ağrılarınız olabilir. Havanın doğrudan vücudunuza gelmemesi için klimaların ayarlanabilen kanatçıklarından yararlanabilirsiniz.
  Klimayı çok düşük değerlere ayarlamak sağlık için doğru değil. İdeali, ısının 23-24 derece arasında, nispi nemin de %40-50 arasında olacak şekilde ayarlanmasıdır.
  KLİMA ATEŞİ
  Klimaların ve diğer merkezi havalandırma sistemlerinin neden olduğu önemli rahatsızlıklardan biri tıp dilinde humidifier fever Türkçe’ de klima ateşiismiyle bilinen hastalıktır.
  Klima ateşine, air-condition sistemlerinden başka, evlerde kullanılan ve halkımızın kısaca ‘soğuk buhar’ diye bildikleri nem yapıcı aletler ile  akciğer hastalarına solunum yoluyla ilaç vermeye yarayan nebülizatördenilen aletler de neden olabilirler.
  Hastalık, bu tür aletlerin su haznelerinde üreyen çeşitli bakteri ve mantarların veya bunlara ait çeşitli toksinlerin, özellikle de endotoksinlerin solunum havasına karışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Klima ateşi, gerçek bir enfeksiyon hastalığı olmayıp vücudumuzun çeşitli bakterilere karşı gösterdiği bir tür aşırı duyarlılıktan kaynaklanan bir tablodur.
  Hastalık, mikroplarla kirlenmiş air-condition veya nemlendirme sistemlerine maruz kalındıktan birkaç saat sonra ateşli bir hastalık gibi başlar. Belirtilerin ortaya çıkması nadiren 12 saati de bulabilir.
  Şikâyetler genellikle hafta başında veya tatil veya dönüş günlerinde  görülür. Bir süre kullanılmayan klimaların ilk çalıştığı günlerde de belirtiler daha fazladır.
  Hastalarda ateş, titreme, kas ve eklem ağrıları, yorgunluk, hâlsizlik, bitkinlik… gibi daha çok gribi hatırlatan şikâyetler vardır. İş yerine geldikten birkaç saat sonra başlayan belirtiler akşama doğru şiddetlenir ve gece eve döndükten sonra da devam ederse de, hastaların çoğu 24-48 saat içinde tamamen düzelirler. Bazı hastalarda nadiren şiddeti çok fazla olmayan öksürük, nefes darlığı ve çarpıntı gibi yakınmalar da olabilir.
  Klima ateşi, bu belirtileri ile soğuk algınlığı, grip, bronşit ve zatürree gibi solunum yolları enfeksiyonları ile karıştırılabilir.  Zatürree ile aralarındaki en önemli fark, klima ateşi olan hastaların akciğer röntgenlerinin normal olmasıdır.
  Klima ateşi, hastanın klima bulunan ortamdan uzaklaştırılması ile düzelir. Antibiyotik veya başka bir ilaç tedavisi gerekli değildir.
  ALERJİK ZATÜRREE  
  Klimaların sebep olduğu alerjik zatürree çocuklarda da görülebilirse de, daha çok 50 yaşın üzerinde olanlarda ve diğer akciğer hastalıklarının aksine sigara içmeyenlerde daha çok saptanır.
  Tıp dilinde ventilasyon pnömonitisi olarak isimlendirilen alerjik zatürreeye, air-condition sistemlerinin nemlendirme bölümünde üreyen ve küf mantarları ve bazı bakteriler neden olmaktadır.
  Alerjik zatürreenin, ani(akut) ya da sinsi(kronik) başlayan olmak üzere iki türü vardır.
  Akut alerjik zatürree, içinde küf mantarları bulunan havanın solunmasından 4-6 saat sonra ateş, baş, kas ağrıları ve halsizlik ile gribal bir enfeksiyon gibi başlar. Daha sonra öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi… gibi akciğerlere ait belirtiler ortaya çıkar. Ateş yüksekliği ile beraber, kalp hızı ve solunum sayısı da artmıştır.
  Kronik alerjik zatürree, sinsi olarak yavaş yavaş gelişir. Tipik belirtisi, ilerleyici özellik gösteren nefes darlığı, yorgunluk ve kilo kaybıdır. Bazı hastalarda öksürük olabilir, ama ateş, baş ve kas ağrıları gibi belirtilere rastlanmaz.
  Akut dönemde, akciğer röntgeninde tipik bulgular vardır. Kronik formda ise akciğerlerde bağ dokusunun artmış olduğu saptanır. Solunum fonksiyon testlerinde akciğer hacimleri azalmış olarak bulunur, kanda oksijen basıncı da düşüktür.
  Kesin tanı için,  hastaların kanlarında allerjenlere karşı oluşmuş olan özel antikorların saptanması ve bronkoskopi ile akciğer dokusundan biyopsi alınması gerekir.
  Hasta kişinin allerjenle temasının kesilmesi sağlanmalıdır. Şiddetli belirtileri ve solunum sıkıntısı olan hastalara oksijen ve kortizon tedavisi uygulanır.
  Alınması gereken tedbirler
  Klima ateşi ve alerjik zatürreenin önlenmesi, bu tür nemlendiricilerin su haznelerinin doğru bakımı ile mümkündür. Klima ve nemlendiricilerin bakımlarına özen gösterilmeli ve talimatlara uygun kullanılmalıdır. Bu aletlerde musluk suyu yerine distile veya demineralize su tercih edilmelidir.
  Nemlendiriciler çamaşır suyu gibi dezenfektanlarla zaman zaman temizlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir