Kremalı Mantar Çorbası Nasıl Yapılır? Kremalı Mantar Çorbası Tarifi

Kış günlerinin vazgeçilmez başlangıç yemekleri çorbalardır. Bize bugün sizlere kremalı mantar çorbası nasıl yapılır, kremalı mantar çorbası tarifi ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Sizlere anlatacağımız kremalı mantar çorbası tarifi 4 kişiliktir. Kremalı mantar çorbasının yapımına geçmeden önce mantar çorbası yapmak için gerekli malzemeleri sıralayalım.

Kremalı Mantar Çorbası Tarifi

Malzemeler:

12 adet kadar mantar
1 yemek kaşığı tereyağ
1 adet soğan
2 yemek kaşığı un
Yarım su bardağı krema
Yarım su bardağı süt
Tuz, karabiber, pul biber gibi çeşitli baharatlar
Lezzet vermesi için 1 bardak tavuk suyu veya et suyu, sebze suyu eklenebilir.
4-5 bardak su (tavuk suyu kullanılacaksa suyunu 1  bardak eksik ayarlayın)

Kremalı mantar çorbasında kullanılacak mantarı taze almanızı öneririm her ne kadar konserve mantarla yapılabilse de tazesi kadar lezzetli olmuyor.

Mantarları temizledikten sonra mantarların kararmamaları için limonlu suyun içinde bekletilmesi gerekir. Mantar nasıl temizlenir öğrenmek için buraya bakınız.

Kremalı Mantar Çorbası Yapılışı: Öncelikle mantarları 2 ayırıp mantarları arzuya göre çok küçük yada orta boyda da doğrayabilirsiniz. Soğanı da aynı büyüklükte doğruyoruz. Tencereyi ocağın üstüne koyup az bir tereyağı ve az bir zeytinyağı ekler yağlar biraz erittikten sonra sırası ile önce soğanları ve ardından mantarları ilave ediyor ve tahta kaşıkla karıştırıp kavuruyoruz. Mantar çorbasını soğanla yapmak zorunda değilsiniz. Fakat soğanla daha lezzetli bir tadı oluyor. Bu arada orta ateşte kavurduğumuz mantarlar hafif renkleri değişmiş hale gelip yumuşadığında 2 yemek kaşığı unu ekleyip karıştırdıktan sonra yavaş yavaş tavuk suyu eklenir. Tavuk suyu eklerseniz içerisinde tuz olduğu için mantar çorbasına az bir tuz eklemeniz yeterli olacaktır. Kaynamasını bekleyip sütünü ilave ediyoruz. Kaynamasını bekliyoruz. Daha sonra kaynayan çorbaya kremayı ekliyoruz. Kremayı ekledikten sonra çok fazla pişirmeden kıvamını almasını bekliyoruz.

Tavuk suyunuz yoksa sade su ile yapabilirsiniz tabi ki lezzeti tavuk su ile yapıldığı kadar lezzetli olmayacaktır.

Servis ederken üzerinde karabiber veya dere otu ile süsleyebilirsiniz. Afiyet Olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir