Kriyoterapi Nedir? Siğil Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Siğil dondurma işlemi tıbbi ifadesi ile kriyoterapi, siğilin dondurularak tahrip edilmesi esasına dayanır. Halk arasında dondurma olarak bilinen bu durum siğil dondurma işlemi nedir, şeklinde birçok soruya karşılık bulmaktadır. Siğil dondurma işlemi, anormal doku ve lezyonların dondurularak tahrip edilmesi ile uygulanmaktadır. Bu yazımızda siğil dondurma işlemi nedir, siğil dondurma işlemi nasıl yapılır, gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Kriyoterapi Nedir Siğil Dondurma
Kriyoterapi Nedir? Nasıl Yapılır? Siğil Dondurma

Kriyoterapi Nedir? Siğil dondurma işlemi nedir?

Siğil dondurma işlemi, HPV virüsünün dondurularak yok edilmesidir. Siğil dondurma işlemi yani kriyoterapi yalnızca doktor tarafından uygulanması gereken bir işlemdir. Ayrıca kriyoterapi yani siğil dondurma işlemi ile etkin ve kesin bir çözüm almak mümkündür.

Piyasada siğil dondurma görevi gören bazı ilaçlar da yer almaktadır. Temel de bu ilaçlar siğilin dondurulması ve kuruyarak dökülmesi esasına dayalı olarak tedavi uygulamaktadır. Ancak kriyoterapi adı verilen bu yöntemin doktor tarafından uygulanması daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Siğil dondurma işlemi nasıl yapılır?

Siğil dondurma işlemi vücudun çeşitli bölgelerinde görülen siğilin dondurularak yok edilmesi esasına dayanır. Siğil dondurma işlemi nasıl yapılır sorusuna karşılık aşağıda bir takım bilgiler bulabilirsiniz.

1) İlk yöntem piyasa da var olan ilaçların kullanılması ile olacaktır. Bu ilaçlar önerildiği şekli ile siğilin üzerinde kullanılarak siğili dondurur ve ortalama 15 gün içerisinde virüsün tamamen yok olmasını sağlar.

2) İkinci yöntem ise kriyoterapi cihazı ile uygulanmaktadır. Özellikle genital bölgede görülen siğillerde siğil sayısına bağlı olarak lokal ya da genel anestezi tercihi ile uygulama başlar.

Kriyoterapi uygulamasından önce var olan siğilin bulunduğu bölge antiseptik solüsyon ile temizlenir. Kriyoterapi cihazı genel çalışma prensibine bağlı olarak – 80derece’de siğili dondurmaktadır. Bu işlem ortalama 5-30 saniye arası sürmekte ve etkili bir çözüm sunmaktadır.

3 Comments on “Kriyoterapi Nedir? Siğil Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?”

  1. benim penisimde siğiller var doktora gittim aldıralım dedi ama aldırmaktan korkuyorum aldırırken kanama olurmu lütfen cevap yazın

  2. Slm ben yüzümdeki siğilleri dondurdum. Yüzümü sadece sabahları su ile yıkıyorum bunun bir sakıncası var mı? Ayrıca 5 gün oldu acaba sabun kullanabilir miyim?yüzümde iz kalır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir