Kükürt Mineralinin ve Kükürtlü Sabunun Faydaları

Kükürtlü sabunun bileşenleri normal sabunla aynı olup ek olarak kükürt içermekte. Kükürtlü sabunu faydalı kılan barındırdığı kükürt miktarı.Bu nedenle Kükürt mineralini mercek altına almamız gerekiyor.

Tabiatta yaygın olarak bulunan kükürt, sarı renkte oldukça yumuşak kimyevi bir element. Kükürttün faydaları oldukça fazla;

*Solunum sisteminin çalışmasına yardımcı oluyor.

*Vücudun oksijen dengesini korur.

*Beyin fonksiyonlarının çalışmasını destekler.

*Saç, cilt ve tırnak sağlığı için gereklidir.

*Uyuz, egzama gibi deri hastalıklarını tedavide etkilidir.

*Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

*Kükürt yaşlanmanın belirtilerini azaltır.

Bu sabunu genelde cilt ve saç sorunu olan kişiler kullanmakta. Özellikle alerjik deri rahatsızlığı olan kişiler (egzama, uyuz vb.) tercih eder. Yağlı ve sivilceli ciltlere sahip kişiler bu sabunu kullanmalı. Aksi halde kuru ve hassas cilde sahip kişiler kullandığında deri döküntülerine neden olur. Saç içinde aynı durum geçerlidir. Yağlı saça sahip kişiler kullanmalıdır. Saç içinde yüz içinde sabah akşam haftada üç gün kullanmak yeterli olacaktır. Fazlası cildi aşırı kurutabilir. Bu cilde hasar verir, saçta da kepeklenmeye neden olur. Bu sabunun Antiseptik özelliği nedeni ile siyah nokta ve akne tedavisinde tavsiye edilen bir uygulamadır.

kükürtlü sabun

Aşırı kükürt tüketimi; böbreklere zarar verir. İnsan vücudu fazla kükürt alırsa baş ağrısı, boğaz ve mide yanması, kusma gibi belirtiler gözlenir. Vücuda yeterince kükürt alınmazsa saçlarda zayıflık, ciltte solgunluk olur.

Kükürt İçeren Besinler; Kırmızı et, tavuk, balık eti, yumurta, havuç, soğan, sarımsak, kereviz, turp, lahana, ıspanak, çilek, muz, maydanoz, marul, patates, incir, hurma. Günlük ortalama vücudun ihtiyacı olan kükürt miktarı yaklaşık 1000 gr.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.