Kükürt ve Kükürtlü Sabunun Faydaları Nedir?

Konu içerisinde kükürt nedir? Kükürt ne işe yarar? Kükürtün kullanım alanları, kükürtlü sabunun faydaları ile hususlara değinilmiştir.

Kükürt nedir?

Kükürt limon sarısı renkte, katı formda ve doğada yaygın olarak bulunan  tatsız, kokusuz bir elementtir. Isı ve elektriği iyi iletmez. İngilizce’de Sulphur olarak geçer. Kükürt’ün simgesi ise “S” dir. Kükürt  pek çok alanda kullanılmaktadır.

kükürt

Kükürt’ün kullanıldığı yerler

Ham olarak kükürt dioksit gazı, sülfirik asit, karbon sülfür, tiyosülfat gibi benzeri üretimlerde kullanılır.  Bunların dışında kükürt kibrit yapımında, ebonit üretiminde, kauçuğun kükürtlenmesi işleminde yararlanılan bir elementtir. Kükürt aynı zamanda dahilen ve haricen kullanılan bir halk ilacıdır. Dışarıdan derinin üzerine merhem gibi sürülmek suretiyle kullanılacak kükürt, çıban, ergenlik, sebore gibi birçok deri hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle uyuz denilen bulaşıcı hastalığa karşı faydalıdır. Deri hastalıklarında vazelin, gliserin, arap sabunu gibi maddeler ile karıştırılarak deriye sürülür. Kükürt, uyuz ve temreye, terebentin ile sulandırılır ve sürülür. Deri hastalıklarının tedavisinde kullanılan şampuan ve pomatların hazırlanmasında da kükürtten yararlanılmaktadır. Anadolu’nun bazı yörelerinde hayvan uyuzun da ve hayvanların mide bağırsak parazitlerini düşürmek üzerede dahilen kükürt kullanılır.

Kükürt’ün antiparaziter, ciltteki yağlanmayı azaltıcı ve keretin eritici özellikleri vardır.

Romatizma gibi müzmin ağrılı hastalıklara da iyi gelir.

Kükürtlü sabunun faydaları:

Kükürt’ün yaygın olarak kullanım şekli ise kükürtlü sabun şeklindedir. Kükürtlü sabun saç köklerine ve cilde mikroorganizmaların yerleşmesini önler. Saçtaki kepeklenmeye, saç dökülmesine ve sivilcelere karşı olumlu etkisi bulunur.

Kükürt’lü sabunun cildi kurutucu özelliği olduğundan cildi kuru olan kişilerin kullanması önerilmez. Çok yağlı bir cilde sahipseniz kükürtlü sabun sivilcelerinizi kurutur.

Kükürtlü sabunun diğer faydaları ise siyah noktalara iyi gelir.

Saç derisini temizleyerek kepeklerin dökülmesini sağlar.

Antiseptik özelliği ile sivilce ve yağlanmaya karşı etkilidir.

Cildi ve saç köklerini mikroplardan korur.

Siyah nokta, sivilce ve aknelerin oluşmasını önler.

Kükürtlü sabun hassas ve kuru bir cilde sahip olanlarda tahrişe neden olabilir. Ciltteki ölü tabakayı zararlı organizmalardan arındırır ve cildi derinlemesine temizler.

Gözünüze kaçırmayınız.

Kükürt’ün fazlası ishal yapar.

Uyarı: Bu yazı bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Hastalıklarınızın teşhis ve tedavisi için doktorunuza danışınız. Cilt hastalıklarında mutlaka bir cilt hekimine muayene olunuz. Kendi kendinize veya bir başkasının önerdiği bir tedavi şeklinin sağlığınıza olumsuz etkileri olabileceğini unutmayınız.

Kükürt hakkındaki bilgilerin bir kısmında vikipedi den yararlanılmıştır. Bu yazı kükürt hakkında kısa bilgi vermektedir. Kükürt hakkında daha geniş bilgi için bakınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir