Kulak Çınlamasının Nedenleri Ve Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlaması hisseden kişiler, hissettikleri kulak çınlamasının nedenlerinin, birilerinin kendilerini anmasından kaynaklandığını düşünürler. Oysa ki, kulak çınlamasının nedenleri sadece birinin sizi anması ile alakalı değildir. Kulak çınlamasının nedenlerinden bir tanesi de, kulakta meydana gelecek işitme kaybını haber vermesi olarak görülebilir. Bu nedenle, kulak çınlamasının ciddiye alınması, oldukça önemlidir.

Kulak çınlaması nedir diye sorulan pek çok kişi, kulak çınlamasını, şelale sesi, cırcır böceği sesi, vvızıltı, zil sesi ya da tıslama gibi benzetmelerle tanımlamaktadır. Kulak çınlaması tedavi edilmediği süre zarfında, kulakta ortaya çıkabilecek işitme kayıplarına neden olması sebebiyle, büyük önem taşıması gereken bir sağlık sorunudur. Kulak çınlaması sorunu ile karşı karşıya olanlar, birilerinin kendilerini andığını düşünmeden önce, kulak çınlaması tedavisinden faydalanmalıdırlar.

Kulak çınlamasının nedeni, aslında, birinin sizi anmasından daha önemlidir; ve biyolojik bir nedene bağlanmaktadır. İşitme yolunda meydana gelen işitme kaybı sebebiyle, sinir hücreleri, bir takım elektriksel aktivite oluştururlar. Kulak çınlamasının nedenlerinden bir tanesi ise, bu elektriksel aktivitenin, beyin tarafından, kulak çonlaması olarak algılanmasıdır.

Kulak çınlaması, çocuklar da dahil, ileri yaşlardaki kişilerde daha sık görülen bir sağlık sorunudur. Kulak çınnlamasının nedenleri arasında, kulak kiri, kulak yolunda bulunan yabancı cisimler, enfeksiyon, orta kulakta toplanan sıvı, yaşlılığa bağlı çınlama, kulak zarı ve orta kulakta meydana gelen iltihabik durumlar, kulak için zararlı ilaç kullanımı, gürültü… Bunun gibi daha pek çok kulak çınlaması nedenlerinin olduğundan bahsedebilmemiz mümkündür.

Kulak çınlamasının tedavisi için ise, bir hekime başvurulduktan sonra, hekim, kulak çınlaması tedavisi için, hastanın hikayesini dinlemek ister; fiziki muayene ve tetkikleri gerçekleştirdiken sonra, kulak çınlamasının nedenlerini bulmaya çalışır. Ancak kulak çınlamasının nedenlerinin, her zaman bulunmadığını da belirtmekte fayda vardır.

Kulak çınlamasının nedenleri bulunmamış dahi olsa, kulak çınlaması tedavisinde, ilaçlardan faydalanılabilir. Kullanılan ilaçlar, kulak çınlamasının tamamını değil; sadece %50’lik bir kısmını giderirler genellikle. Ve kulak çınlaması, kişileri, sessiz olan ortamlarda daha fazla etkilemektedir. Bu nedenle, kişilerin, kulak çınlaması tedavisini kendi kendilerine de yapabilecekleri ve kısık sesli müzik dinlemeyi alışkanlık haline getirebilecekleri belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir