Kurbanlık Hayvan Nasıl Olmalı?

Kurban bayramı yaklaşırken her sene olduğu gibi bu senede kurbanlık pazarları kuruldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kurbanlık almak isteyen vatandaşlara kurbanlık seçimi konusunda uyarılar bulundu.

Kurbanlık hayvan nasıl olmalı? Kurbanlık alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kulak küpesi ve sağlık raporu olmalı

Alacağınız kurbanlığın kulak küpesi mutlaka olmalı, kulak küpesi bakanlıktaki hayvan kimlik sistemine kayıtlı olduğunu göstermesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca kurbanlıkların büyükbaşlar için pasaport küçükbaşlar için ise nakil belgesi olmalıdır. İller arası kurbanlık sevkinde hayvanların veteriner hekim tarafından sağlık muayenesinden geçtiğini gösteren veteriner sağlık raparonuda dikkat edilmeli, veteriner sağlık raporu olmadan hayvan nakli yapanlarla bu hayvanları kesen kesimhane sahiplerine idari para cezası uygulanacak.

kurbanlık hayvan nasıl olmalı

Büyükbaş için 2 yaşını, küçükbaş için ise 1 yaşını doldurmuş olmalı

Alınacak kurbanlığın öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanlar arasından seçilmesine özen gösterilmelidir. Kurbanlık hayvanlarda dinen aranan diş atma, yaygın deyimle kapak atma konusu önemli halk arasında kapak atma olayı olarak tarif edilen büyükbaş hayvanın önde bulunan iki süt dişi ilk 24 ayı doldurduğu zaman dökülür. Ve yerine diğer dişlerden farklı daha büyük ve daha parlak iki diş çıkar. Küçükbaş hayvanda ise 1 yaşını doldurmuş 2 yaşından gün almış olması gerekir.

Kurbanlık hayvan nasıl olmalı? Sorusunun cevabı için önemli bir hususta kurbanlık hayvanın çok zayıf bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat görünen salya ve göz akıntısı olan çevreye karşı aşırı tepkili ya da çok duyarsız hayvanlar tercih edilmemesi gerektiğidir. Ayrıca yetkililer yeni doğum yapmış, gebe ya da gelişimini tamamlamamış çok genç veya damızlık değeri yüksek dişi hayvanları almamaları konusunda uyarıyor.

Küçükbaş kurbanlık hayvanlarda bel kısmına bakılmalı elinize fazla kemik gelmemeli ele gelen dolgunluk küçükbaş hayvanın iyi beslenip beslenmediği hakkında fikir verir.

Kurbanlık hayvanlar her yıl olduğu gibi bu senede şehir ve kasabalarda sadece çalışma izni almış kesimhanelerle kurban hizmetleri komisyonun önceden belirlediği yerlerde kesilebilecek kurban atıklarının kan ve diğer organlarının çevreyi kirletmemesi için gerekli önlemler alınacak yetkililer vatandaşların kurbanlık sıkıntısı yaşamaması için gerekli bütün tedbrileri aldıklarını bildirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir