Kurdeşen Ürtiker Belirtileri Ve Kurdeşenin Nedenleri Nelerdir?

Kurdeşen (Ürtiker) Belirtileri Nelerdir?

Kurdeşenin belirtileri çeşitli şekillerde olmaktadır. Normalde kırmızı renkte 0,5 ile 1 cm arasında değişen kubbe şeklinde ödemli plaklar şeklindedir. Daha çok düğme düğme veya bakla bakla  kabarma şeklinde olarak da söylenebilir. Kurdeşen kaşıntılı bir hastalıktır çok nadiren kaşıntı olmayabilir. Özellikle göz kapaklarında ve dudaklarda şişme ile seyreden şeklinde kaşıntıdan ziyade yanma olur. Kurdeşen de (ürtiker) ayrıca kabarıklar dışında bazen sivilce gibi görünen küçük küçük kırmızı kabarıklıklar da olabilir. Bazen tüm vücudu saran tepeden tırnağa kıpkırmızı şeklinde de olabilir. Kurdeşenin değişik formlarda görünmesi mümkündür.

Kurdeşen Neden Olur, Kurdeşenin Belirtileri

Kurdeşenin Ürtikerin Nedenleri

Kurdeşenin nedenleri çok çeşitlidir. İlk başta gıdaları söyleyebiliriz gıdalar içince özellikle boyalı mamuller, katkı maddesi içeren gıdalar, çekirdekli tüm meyveler, yemişler, sebzeler, balıklar, etler hepsi kurdeşene neden olabilir.

İkinci sıklıkla görülen neden ilaçlardır, özellikle ağrı kesicilerin sık sık kullanılması kurdeşenin en çok sık görülmesinin nedenlerinden bir tanesidir.

Enfeksiyonlar, bunlarda diş apsesi, safra kesesi iltihabı, hepatit, tüborkiloz gibi  hastalıklardır.

Uyarı: Herhangi bir rahatsızlığınız da kendi kendinize teşhis koyup tedavi yoluna gitmeyiniz. Mutlaka doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanınız.

One Comment on “Kurdeşen Ürtiker Belirtileri Ve Kurdeşenin Nedenleri Nelerdir?”

  1. Yüzlerce nedene bağlı olarak kurdeşen meydana gelebilir. İlaçlarında alerji riski vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir