Kuşburnu Marmelatı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu, birçok kişinin çay olarak severek tükettiği, marmelat olarak yeterince bilmediği bir üründür. Kuşburnu marmelatı bu anlamda yeterince tecrübeli olmayan bir kişinin zorlanabileceği bir tarif olup, tamamlandığında severek tüketilecek bir karışımdır. Bu yazımızda kuşburnu marmelatı nasıl yapılır konusu hakkında detaylı bir tarif sunacağız.

Kuşburnu marmelatı nasıl yapılır?

Kuşburnu marmelatı nasıl yapılır?

Malzemelerimiz:

* Kuşburnu,

* Toz şeker,

* Su,

Hazırlanışı:

1) Hazırladığınız kuşburnuların uç kısımlarını bıçakla keserek temizleyin.

2) Temizlediğiniz kuşburnuları iyice yıkadıktan sonra bir tencere içerisinde üst kısmına bir parmak geçecek kadar su doldurun ve bir saat kadar kaynatın.

3) Pişirdiğiniz kuşburnuları ezebilir ya da blender da öğütebilirsiniz.

4) Ezdiğiniz ya da öğüttüğünüz kuşburnuları önce süzgeçten daha sonra elekten ve en son bir un eleğinden geçirin. Eğer, püre aşırı koyulaşmış ve yoğunlaşmış ise biraz su katarak elekten geçirmek daha kolay olacaktır.

5) Süzme işleminden sonra kuşburnuları geniş bir tencere içerinde yaklaşık 3,3.5 saat kadar karıştırarak kaynatın. Kuşburnuların kıvamı boza şekline geldiğinde içine şeker ilave edin. Şekeri, kendi ağız tadınıza göre ayarlamanız daha doğru olacaktır.

6) Son aşamada ise şeker ilavesinden sonra 15 dakika daha kaynatmaya devam edin. İstenilen kıvama geldikten sonra ateşten alabilir ve dilediğiniz şekilde hazırlayıp sunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir