Kuşkonmaz Nedir? Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?

Türkiye’de de yavaş yavaş sofralarda yerini almaya başlayan kuşkonmazın faydaları nelerdir? Bu yazımızda sizlere  kuşkonmaz hakkında bir takım bilgiler vereceğiz.

Kuşkonmaz bitkisi nedir?

Kuşkonmaz ilmi adı “asparagus plumasus” olan sulak, ormanlık alanlarda, kumlu ve killi topraklarda yetişebilen yeşil sarımtırak çiçekleri bulunan gövdesi, kökü ve tomurcukları kullanılan zambakgillerden olan bir bitkidir. Kuşkonmazın içeriğinde B1, B2, A ve C vitaminleri bulunur. Bunların dışında yağ, şeker ve çeşitli mineraller de bulunmaktadır.

Kuşkonmaz Nedir-Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir
Kuşkonmaz Nedir? Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?

Kuşkonmaz hangi mevsimde yetişir?

Kuşkonmazın mevsimi ne zaman? Mart, nisan ve mayıs aylarının kuşkonmazın mevsimi olduğunu söyleyebiliriz.  İlkbaharda ekilen kuşkonmaz haziran ve temmuz aylarında çiçeklerini açar.

Kuşkonmazın tadı nasıldır? Kuşkonmaz nerelerde kullanılır?

Kuşkonmaz lezzetli ve toprakta büyüyen bir sebzedir. Aşağı indikçe tatsızlaşır. Kök kısımları tahtamsıdır. Hafif bir odun kokusu vardır.  Kuşkonmaz pişirilirken bu kök kısımları pek kullanılmaz bu kök kısımları küçük küçük kesilip çorba yapılır yada püre yapılarak tabakların yanına konulabilir. Yemek olarak et yemeklerinin yanına garnitür olarak koyulabilir. Ayrıca kuşkonmazın çorbası yapılır ya da ve salatası yapılabilir.

Kuşkonmazın faydaları nelerdir?

Kuşkonmaz hakkında bazı bilgiler verdikten sonra kuşkonmaz ile ilgili en çok merak edilen kuşkonmazın faydalarını neler olduğundan söz edelim.

Kuşkonmazın karaciğer dostu bir sebze olduğunu söyleyebiliriz. Karaciğeri toksinlere karşı koruyan ve alkolün yarattığı olumsuz etkileri azaltmakta da iyi geldiği bilinen, karaciğer şişmelerinde ve sarılıkta olumlu etkileri bulunan bir sebzedir.

Kuşkonmazın karaciğer için olan faydaları dışında kanı temizlediği, idrar söktürücü özelliği bulunduğu, idrar yollarını temizlediği de bilinir.

Cildimize de iyi gelen kuşkonmaz cilde canlılık verir.

Hazmı kolaylaştırıcı bir etkisi de bulunur.

Diş ağrısını hafifletir.

Bunların dışında kuşkonmazın faydaları arasından gözleri, kalbi ve sinirleri kuvvetlendirdiği de bilinmektedir.

Uyarı: Böbrek hastalığı olanlar kuşkonmaz yememelidir. Fazla tüketilmesi idrar yollarında tahrişe yol açabileceğinden aşırıya kaçılmamalıdır.

Kuşkonmaz bitkisinin faydaları, kullanıldığı yerler, kuşkonmaz hakkında bilgiler verdik. Burada yer alan bilgilerin hastalıkları teşhis ve tedavi etmek gibi bir amacı yoktur. Sağlık ile ilgili problemlerinizde lütfen doktorunuzdan bilgi alınır.

Bir önceki yazımızda Arpa şehriye çorbası nasıl yapılır? Arpa şehriye çorbasının tarifi ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

One Comment on “Kuşkonmaz Nedir? Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?”

  1. Merhaba kuşkonmaz hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bugüne kadar hiç yemedim. Karaciğer için olan ve diğer faydaları süpermiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir