Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Gerek lahana turşusu gerekse diğer turşuları yaparken kullanılacak malzemelerin hijyeni temizliği çok önemlidir. Çoğu zaman plastik kapların içine turşular kuruluyor yada metal tenekelerin için de oluyor bu sağlıklı değildir. Her zaman gıdalarımızı saklarken cam malzemelerde turşu hem daha sağlıklı olacaktır turşu asidik olduğundan plastik malzemeler asidin içerisinde bazı aktif maddeler çözünüp zararlı hale gelir. Bu bakımdan cam malzeme önerilir. Bu cam kavanozları deterjan atığı bırakmadan kaynar su ile çalkalayıp güzel yıkanmalıdır. Aynı zamanda lahanalar da güze yıkanıp kumlarından arındırılmalıdır.

Lahana Turşusu Malzemeleri:

Taze Lahana, Biber Çeşitleri, Nohut

Kereviz Yaprağı, Domates, Madanoz

Defne Yaprağı, Sarımsak, Tane Karabiber

Salamura Tuzu (Kaya Tuzu), Limon, Üzüm Sirkesi

Beyaz Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Lahanayı önce halka halka doğrayıp sonra küçük parçalara ayıracağız.  Lahana turşusu 1-2 hafta içerisinde yenmeye hazır hale gelir.

Tuzun daha kolay erimesi için ılık su kullanabilirsiniz. Lahana turşusu yaparken ne kadar salamuraya ne kadar tuz, ne kadar sirke koyacağız. Şimdi 5 litrelik cam kavanoza göre yaparsak içerisine malzeme dolduracağımız için kullanacağımız su miktarı bundan az olacaktır. Takriben 3 litrelik salamura yapılacak her 1 litre su için 5 kaşık dolusu kaba iri tuz atıyoruz. 3 litre yapacağımız için 15 kaşık atıyoruz. (tuz erimesi için su sıcak olmalı) Sirkenin ölçüsü ise her 1 litre su için 1 su bardağı 3 litre yapacağımız için 3 su bardağı üzüm sirke ekleyeceğiz. Üzüm sirkesini tercih etmek de fayda var.

Lahanaları cam kabın içine dolduruyoruz. İçerisine farklı sebzelerde katabiliriz. Mesela havuç doğranır, kırmızı biber eklenir, salamuranın içine girmesi için dolmalık biber üzerine delik açarak eklenebilir, eklenen malzemelerin güzel parçalanması gerekir. İçerisine birazcık nohut ekliyoruz, nohut sirke yapımında ve turşu yapımında mayalanmayı hızlandırdığı için birkaç tane nohut eklenir. Üzerine bir kaç tane tane karabiber turşuya lezzet verecektir. Defne yaprağı yemeklerde olduğu gibi turşuların içinde de güzel aroma katacaktır. Turşu yaparken kullanılacak diğer önemli bir malzeme sarımsaktır. Araya bir kaç diş sarımsak ekleriz. Yeşil biber eklerken uç kısımlarını keserseniz daha iyi suyu işleyecektir. Dilim limonları da ekleriz. Baş sarımsak varsa evimizde bunları ayıklamadan ortadan kesersek bunlar dağılmaz bunları da bu hali ile mutlaka önceden yıkayarak sarımsakları da baş olarak ekliyoruz. Kereviz yaprağı ve maydanoz eklenir. Maydanozlar ile turşunun üzerini kapatarak kapak yapabilirsiniz. Malzemeleri doldurduktan sirkemizi yavaş yavaş ekliyoruz. Aralarında boşluk kalmaması lazım o bakımdan dolum işlemi bittiğinde kapağını kapatıp bir süre ters çevireceğiz. Turşu suyu iştah açar aynı zamanda bu kadar kullanılan sebzenin de bazı vitaminleri suyuna geçecektir o bakımdan suya iyidir. Turşu suyuna renk vermek isterseniz işe o zaman bunun içerisine 1-2 dilim pancar koyarsak o zaman turşu suyumuz kıpkırmızı olacaktır. Domates suyu ile de turşu yapılır. Salamura suyu olarak domates suyunun içerisine gene tuz ve sirkesini ekleyerek hiç su kullanmadan domates suyu ile de turşu yapma imkanımız vardır.

Turşu kavanozunun kapağını iyice kapatınız. Ters çevrilecek akmaması lazım ters çevrildiğinde aralardaki boşluklara salamura gitmiş olacak yoksa ki turşumuz iyi olmaz ve bozulmalar olabilir.

Çok az sebze turşu yapıldığında çok az şey yitirir. Lahana bunlardan biridir. Lahana pişerken ortalığı bir koku kaplar o lahanın içindeki sülfürün kokusudur. İşte kanser hücrelerini yakalayan da sülfür dür. Lahanın şifası kokusundadır.

Lahana C vitamini açısından Portakal dan daha zengindir.

Star Tv de Melek Programında Erkan Şamcı tarafından verilen lahana turşusu tarifidir.

One Comment on “Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir