Lahananın İçeriği ve Lahananın Faydaları

Lahana içeriğinde pek çok mineral ve vitamin bulundurmaktadır. Lahananın içeriğine kısaca bakmak istersek: magnezyum, kalsiyum, demir, bakır, kükürt, potasyum, B vitamin grubu, C vitamini, E vitamini.

Lahananın faydaları hakkında fikir sahibi olmak istersek, sadece, lahananın içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller dahi, bize konu hakkında fikir vermektedir. Lahananın içeriğinde aynı zamanda kimyasal bir maddenin bulunduğundan da söz edilmektedir. Lahananın içeriğinde yer alan bu kimyasal madde, kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemekte etkilidir.

Lahananın faydalarına bakmak istersek: Lahananın faydaları arasında ilk sırada bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinden söz etmek gerekir. Lahananın faydalarından bir diğeri de vücut direncinin güçlendirilmesidir. Lahananın faydaları arasında mikrop öldürücü özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Lahananın faydalarından bir diğeri de kansere karşı koruyucu etkisidir. Lahana, meme kanseri, rahim kanseri; ve bağırsak kanseri başta olmak üzere, tüm kanser türlerine karşı koruyucu etki göstermektedir.

Lahananın faydalarından bir tanesi kansızlık probleminin giderilmesine yardımcı olmasıdır. Lahananın faydalarından bir diğeri de astım problemine karşı etkili sonuç vermesidir. Lahananın faydalarından bir diğeri, öksürüğü giderici özelliğinin bulunmasıdır. Lahananın faydalarından bir başkası da balgamın azalmasını sağlamasıdır. Lahananın faydalarından bir diğeri de cinsel güç ve isteğin arttırılmasıdır.

Lahananın faydaları arasında, iştah açıcı özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Lahana bu özelliği ile, yemek yemeyen çocuklarda da etkili olmaktadır. Lahananın faydalarından bir diğeri de idrar söktürmesi; ve kabızlığı gidermesidir. Lahananın faydalarından bir başkası ise, siyatik sorunu ile romatizmal sorunların giderilmesine yardımcı olmasıdır.

Lahana Suyunun Faydaları

Lahana suyunun faydaları arasında, mide ve bağırsaklarda meydana gelen ülseri iyileştirmesi özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Ülseri önlemek de lahana suyunun faydaları arasında yer almaktadır. Safra kesesi hastalıkları ve sarılıkta da lahananın faydalarından söz etmek gerekmektedir. Bunun yanında ses kısıklığı da lahananın faydaları arasında yer alan bir başka etkendir. Kandaki şeker oranının düşürülmesi de lahananın faydaları arasında kendisine yer bulmaktadır.

Lahananın faydaları ve lahana suyunun faydalarından maksimum oranda faydalanmak isteyen kişilerin, lahana kullanımında mümkünse çiğ lahanayı tercih etmeleri gerekmektedir. Lahananın faydalarından her şekilde yararlanabilmek de mümkün olmaktadır.

3 Comments on “Lahananın İçeriği ve Lahananın Faydaları”

  1. lahana çok sevdigim bir sebze.Faydasının çok oldugundan hiç şüphem yok teşekkürler.

  2. Lahananın faydaları hakkında çok güzel bir bilgi. Sifali.org’a teşekkürler

  3. lahana yenmezmi yaaa,, hemde lahana sarmasi….. koyacan koca bir tabak dolusu lahanayi önüne, dökeceksin üzerine bolcanba sumak, ye mehmet ye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir