Laparoskopi Nedir? Laparoskopi Nasıl Yapılır?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından sıkça telafuz edilen laparoskopi teriminin açıklaması, karın içinin optik bir cihaz yardımıyla gözlenmesidir. Cihaz, göbek altında açılacak 1 cm’lik bir açıklıktan karın içine yerleştirilmektedir. Cihaz yardımıyla karın içi aydınlatılmakta, rahim ve yumurtalık tüplerini ilgilendiren hastalık ve problemler tespit edilebilmektedir. Ayrıca, cihaz yardımıyla küçük kesiklerden ilerleyerek yardımcı aletler kullanılarak tedavi imkanı sağlamaktadır.

Laparoskopi Nedir, Laparoskopi Nedir Nasıl Yapılır, Laparoskopi Hakkında Bilgi, Laparoskopi İlgili Bilgiler, Laparoskopi İlgili Bilgi

Laparoskopi Nasıl Yapılır? Ne zaman uygulanmalıdır?

Laparoskopi, genel cerrahi, diğer cerrahi branşları ve kadın hastalıklarında sıkça kullanılan bir yöntemdir. Laparoskopi içerisinde kanserden birçok sağlık sorununa kadar uygulama mümkündür. Kadın hastalıklarında jinekologlar tarafından infertil hastaların takip ve tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Diğer cerrahi branşlarda ise ameliyatlarda ve gerekli durumlarda cerrahi müdahalelerde yararlanılmaktadır.

Endoskopik bir ameliyat olan bu yöntem, adet bitiminden itibaren bir hafta içerisinde anestezi yardımıyla uygulanmaktadır. Hasta, uygulama sonrasında ortalama 4-6 saatlik bir istirahat ile evine gidebilir. Ancak ciddi sağlık sorunlarında bu süre uzayabilmekte ve gözlem gerekmektedir.

Diğer müdahale yöntemleri ile ortaya çıkarılamayan ya da tespit edilemeyen sorunlar laparoskopi yardımıyla görülebilir.

Rahatsızlığın boyutuna bağlı olarak 30-35 dakikadan saatlerce sürece ameliyatlara kadar laparoskopi kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir