Lavanta Nerelerde Kullanılır? Lavanta Kürü Nasıl Hazırlanır?

Lavanta Nerelerde Kullanılır?

Lavanta, çok yıllık bir bitki olup ilk yıl yeşilimsi ve yumuşak bir görünüme sahiptir. İkinci yıl ve sonraki yıllar ise bitki çalılaşma belirtisi gösterir. Lavanta yetiştirildiği bölgeler itibariyle çoğunlukla süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Ancak bunun dışında çeşitli alanlarda da lavantadan yararlanılmaktadır. O alanlara göz atmak gerekirse,

Lavantanın Kullanım Alanları;

  • Kıyafetlerin güveden korunması ve hoş kokması amacıyla dolap ve sandıklara yerleştirilmektedir.
  • Kurutulmuş şekilde hoş koku vermesi için önceden hazırlanmış olan potpuri tabaklarına yerleştirildiği görülmüştür.
  • Süsleme amacıyla kullanılıyor olsa da hoş kokusu ile kozmetik ve parfümeri sanayinde de sıklıkla kullanılan bir bitki haline gelmiştir.
  • Çiçekleri otsu ve hafif acı lezzeti nedeniyle salata, et ve balık yemekleri, pasta ve şekerleme ürünlerinde kullanılmaktadır.
  • Lavantanın sağlık açısından depresyon, uykusuzluk, baş ağrıları, yorgunluk, kas ağrıları ve kalp sorunları gibi rahatsızlıklarda olumlu etkileri bulunmaktadır.
  • Stres, sıkıntı ve uykusuzluk gibi sorunlarda cilt rahatsızlıkları ve yaralanmalarda lavantanın kaynar suda demlenerek kullanılması tavsiye edilir.
  • Son yıllarda lavantanın karaciğer yetmezliği, hepatit b ve saç dökülmesine karşı etkili olduğu görülmüştür.
Lavantanın Kullanım Alanları, Lavanta Kürü Saç Dökülmesi, İbrahim Saraçoğlu Lavanta Kürü, İbrahim Saraçoğlu Lavanta Kürü Yapılışı, Lavanta Nerelerde Kullanılır, Lavanta Kürü Saç Dökülmesi İçin, Lavanta Kürü Saç Dökülmesi

İbrahim Saraçoğlu Lavanta Kürü Yapılışı:

İbrahim Saraçoğlu tarafından saç dökülmesine karşı önerilen lavanta kürü,

Saç dökülmesine karşı hazırlanabilecek lavanta kürü önerisi, bu kür ile dökülen saçlar yerine daha canlı ve daha hacimli saçlara sahip olabilirsiniz.

750 ml kaynar su içerisine 5 gram kadar lavanta atın. Yüksek sıcaklıkta 5 dakika kadar demleyin. Demlendikten sonra ılımasını bekleyerek süzme işlemine geçin. Saçlarınızın temiz olmasına özen gösterin. Saçlarınız temiz ise, süzdüğünüz lavanta suyu ile saçlarınızı yıkayın ve yarım saat kadar etki etmesini bekleyin.

Bu işlem sonunda saçlarınızı ılık su ile durulayın.

Saçlarınız kirli ya da çok yağlı ise, öne yeşil sabunla daha sonra şampuanla saçlarınızı yıkayın.

Bu işlemleri saçlarınızın dökülmesi durana kadar hafta da bir ya da iki kez uygulayın. Saç dökülmesi durduktan sonra belirlediğiniz zamanlarda önlem amacıyla yine aynı kürü hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir