Lens Nasıl Kullanılır ve Lens Hakkında Merak Edilenler

Gözlük kullanmayı sevmeyen kişiler, göz doktoruna gittiğinde, gözlerinin numaralı olduğunu öğrendiği anda lens kullanmayı tercih edenler, Çalıştığı iş yerinde gözlük kullanmasına izin verilmemesi dolayısı ile lens kullananlar… Gördüğünüz gibi lens kullanmayı tercih eden kişilerin sayısı çoğunlukta. Peki, lens kullananlar neleri yanlış biliyor; yeni lens kullanmaya başlayanlar neleri bilmeli…? İşte lensler hakkında bilmeniz gerekenler ve lens gerçeği…

Lensler ile ilgili bilinmesi gereken ilk gerçek, elbette ki lens takmak ile ilgilidir. Lens takmak, kimsenin dakikalarını almamalıdır. Lens takmak, beş ya da on saniyenizi alması gereken bir işlemdir. O halde lens takmak konusunda belirtilmiş olan süreyi aşanlar, bir şeyleri yanlış uyguluyorlar diyebiliriz. Peki lens takmak için sahip olmamız gereken bilgiler nelerdir? Öncelikle, lens takmadan önce, ellerin iyice yıkanması gerekmektedir. Lensler ise, çıkartıldıklarında zaten solüsyon içerisine konulması gereken araçlardır. Lens takmadan önce, solüsyonun içerisinden alınan lensler, İşaret parmağının ucuna, çukur kısımk alta gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Bundan sonra yapılması gereken, lensin göze takılmasıdır. Gözünüze taktığınız lensin ardından, gözlerinizi bir kaç sefer kırpıştırmanız gerekmektedir. Lens takıldığında gözlerin kırpıştırılması ile, lensin göze yerleşmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Lens takmak kolaydır; ancak lensi çıkartmak, lens takmaktan daha zordur. Lensi çıkartmak için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz: Lensi çıkartmadan önce, lensi takarken yaptığınız gibi ellerinizi yıkayın. Sonrasında da, lensi, gözünüzün beyaz olan bölümüne doğru çekin. Daha sonra, işaret parmağınız ve baş parmağınızdan aynı anda yardım alarak lensi kaldırın. Lensi çıkartırken, gözünüzü çizmemeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Siz eğer lens kullanımı gerçekleştiriyorsanız, büyük ihtimalle, hem sizi korkutan; hem de size ilginç gelen hikayeler ile karşılaşmışsınızdır. Bu anlatılanlardan bir kısmını size belirtelim: lensin gözün arka kısmına kaçtığını söyleyenler bulunmaktadır; hatta, beyne kadar ilerlediğini söyleyenler dahi vardır. Bu durumu size hemen açıklayalım: sizin gözünüzde lens varsa, ve siz gözünüzü çok şiddetli bir şekilde kaşırsanız, bu durumda lensiniz, göz kapağınızın altına doğru kayabilmektedir. Bu durum bazı zamanlarda sizin hayatınızda sıkıntıya sebebiyet verebilmekle birlikte, hayati bir tehlikeden söz edebilmek için, verilen oranın çok düşük olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Unutmamalısınız ki, göz kapağınızı bağlayan bir koruyucu zar bulunmaktadır; ve bu koruyucu zar, gözünüze yabancı maddelerin ulaşmasını engellemektedir.

http://st2cdn.uzmantv.com/static/videos/179/N0MTMTjJ0eK/video.flv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir