Likopenin Faydaları ve Likopen İçeren Besinler

Günümüzde sıkça duyduğumuz isimlerden biridir likopen. Likopen genellikle karpuz, domates gibi kırmızı renkli yiyeceklerde bulunmaktadır. Ve insan vücudunun üretemediği likopenin, mutlak surette, içerisinde bulunduğu besinler aracılığı ile alınması gerekir. Likopenin faydaları hakkında sizleri bilgilendirdiğimizde, neden likopenden bu kadar çok bahsedildiğini daha net anlayacaksınız…

Likopenin faydalarından söz etmeden önce, ilk olarak, likopenin çok güçlü bir antioksidan olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Bunun yanında likopen, kardiyovasküler sorunların giderilmesine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle, likopenin yüksek miktarda alınması gerekmektedir.

Likopen, domates içerisinde yoğun olarak bulunmaktadır. Likopenin domates içerisinde yoğun bir şekilde bulunması; ve kadınların da bol miktarda domates tüketmeleri, kadınların kalp ve damar sağlıklarının korunmasına büyük oranda yardımcı olmaktadır.

Likopenin faydaları arasında, kandaki kolesterol oranının dengelenmesi bulunmaktadır. Çünkü likopen, kolesterol yapan ve kolesterolü arttıran bir takım enzimleri etkisiz hale getirmektedir. Bu nedenledir ki likopenin faydaları arasında, kolesterolün dengelenmesinden söz etmek önem taşımaktadır.

Likopenin faydalarından bir diğeri ise, koroner kalp hastalıklarının önlenmesi, ve var olan koroner kalp hastalıklarının da giderilmesine yardımcı olmasıdır şeklinde belirtilmektedir.

Likopenin faydaları arasında, akciğerlerde meydana gelebilecek olan iltihaplanmanın önlenmesi; ve astım riskinin azaltılmasından da söz etmek gerekmektedir.

Likopenin güçlü bir antioksidan olması nedeniyle, kansere karşı olumlu etki göstermesi de likopenin faydaları arasında sayılmaktadır. Hücre içerisinde olumsuz etkiye neden olabilecek olan oluşumların engellenmesini sağlayan likopen, gerçekleşen olumsuzlukların giderilmesini ve bağlanmasını da sağlamaktadır.

İçeriğinde yoğun olarak likopen bulunduran domates ve domates ürünleri sayesinde alınan likopen, sindirim sistemi ve prostat kanserinin önlenmesine katkıda bulunmaktadır.

Likopenin faydaları arasında, kemik erimesi; yani osteoporoz olarak adlandırılan sağlık sorununun geciktirilmesinin de yer aldığını belirtmek gerekmektedir.

Likopenin faydaları arasında, meme kanserinin oluşumunun azaltıldığından da söz etmek gerekmektedir.

Likopenin faydaları arasında, cilde olan faydalarından da söz etmek gerekmektedir. Likopen, düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde, cilt üzerinde yoğun bir tabaka oluşturmaktadır. Bu tabaka, cildin, güneş tarafından alınan serbest radikalleri önlemesini sağlamakta; ve cildin yaşlanmasını geciktirmektedir.

Diyabet sorununa karşı da etkili olan likopen; aynı zamanda, likopenin faydaları arasında sayılan, kan basıncının düşürülmesine de yardımcı olmaktadır.

2 Comments on “Likopenin Faydaları ve Likopen İçeren Besinler”

  1. Likopen içeren besinler çok faydalı likopenin fayadaları için

    Likopen kırmızı sebze ve meyvelerde, doğal olarak bulunan, karoten familyasına ait kırmızı renkli bir pigmenttir. Domates, karpuz, nar, çilek, kırmızı biber

    Kırmızı sebze meyvelerden 4 porsiyon olarak yemek likopen gereksinimini karşılayabilir. 1 porsiyon; 1 orta boy domates, 2 parmak kalınlığında kesilmiş karpuz, 1/2 orta boy nar ve 15 adet çilek anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir