Limon Kabuğu Faydaları ve Limon Kabuğunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Bugün limonun başta kozmetik sektörü olmak üzere temizlik, sağlık, gıda gibi birçok sektörde kullanıldığını bilmekteyiz. Özellikle evde bakım yapmak isteyenlerin limon kabuğu kullanarak maske hazırladığı bilinmektedir. Peki, limon kabuğu ile farklı bakım ürünleri hazırlanabilir mi? Ya da daha farklı şekillerde limon kabuğundan faydalanmak mümkün mü?

Bu yazımızda limon kabuğunun faydaları, limon kabuğu zayıflatırmı, limon kabuğu faydaları nelerdir, limon kabuğunun cilde faydaları hakkında bilgiler sunacağız.

Limon Kabuğunun FaydalarıLimon kabuklarını çöpe gitmeden değerlendirmek mümkündür. Taze ya da kurutulmuş olarak çeşitli şekillerde limon kabukları aracılığıyla kemikleri güçlendirmek, yüksek kolesterolü düşürmek, ya da bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlamak mümkün.

Limon kabuğu özellikle C, P vitaminlerini, kalsiyum, potasyum, lif ve sitrik asit gibi önemli mineralleri içermektedir.

Limon kabuğunun faydaları nelerdir?

Sindirim sistemi üzerinde önemli etkileri vardır. Mide de oluşan krampları hafifletirken, gaz nedeniyle oluşan şişliğe iyi gelmektedir.

Limon kabuğunun idrar söktürücü etkisi vardır, ayrıca karaciğerin temizlenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.

Kemikleri güçlendirmektedir. Kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar.

Limon kabuğunun faydaları arasında ağızda oluşan zararlı bakterilerin etkisini azaltır, cildin doğal parlaklığına kavuşmasını sağlar.

Bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi vardır.

Limon kabuğu zayıflatır mı?

Limon kabuğunda yer alan D-limonene sayesinde sağlıklı bir diyet ve spor yaparken ekstra olumlu bir etki yaratmak mümkündür. Ayrıca piyasa da çeşitli şekillerde limon kabuğundan elde edilen kapsüllerde zayıflatıcı etki yaratmaktadır.Zayıflamak için, on adet limon kabukları ile birlikte dilimlenir. Sonra da 1 litre suda kaynatılır. Yemeklerden önce ılık olarak birer bardak içilir.

Mide şikayetleriniz varsa veya midenize dokunursa içmeyiniz.

Limon kabuğunun cilde faydaları

Limon kabuğu, yağlı ciltler için ideal bir temizlik aracıdır. Ayrıca sıkılaştırıcı bir etkisi olduğu kadar ciltte yer alan siyah noktalar ve sivilcelerinde temizlenmesini sağlar.

Ciltte serinletici bir etki yaratmaktadır aynı zamanda peeling olarak da kullanılması mümkündür. Limon ve çeşitli karışımlar ile yüz temizleme losyonu ve cilt bakım maskeleri yapmak mümkündür.

Limon kabuğu ve limon kabuğunun yararları hakkında bilgiler verdik. Limonun faydaları ve zararları nelerdir? Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için Limon nelere iyi gelir?  yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Limon kabuğunun kullanım alanları

Buzdolabı kokusunu alır.
Yağlı kirleri çıkartır.
Yağlı saça ve cilde iyi gelir.
Tatlılara aroma verir.
Bulaşık makinesi ve çamaşır makinesini temizler.
Buzdolabı kokusunu alır.
Bakır, çelik ve metal eşyaları parlatır.
Böcekleri uzak tutar.
Tatlılara aroma verir.
Peelingde kullanılır.

Limonu sıktıktan sonra kalan limonu bulaşık makinesinin çatal kaşık bölümüne koyup öyle yıkama yapınız. Bu yıkanan bulaşıklara parlaklık verecektir.

Share Button

7 Comments

  1. saglik 29 Mart 2013
  2. saglik 29 Mart 2013
  3. saglik 29 Mart 2013
  4. saglik 29 Mart 2013
  5. saglik 29 Mart 2013
  6. Buse 01 Mayıs 2013
  7. admin 11 Aralık 2013

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir