Limon Nelere İyi Gelir? Limonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Limonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Limon ülkemizde en çok tüketilen meyveler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Limon C vitamini bakımından oldukça zengin bir kabuk ile kaplı, sarı renkte ve asidik özellik gösteren bir yapıya sahiptir. Ülke genelinde Akdeniz ve Ege bölgesinin kıyı kısımlarında yetiştiriciliği yapılan limon son derece güzel bir kokuya sahiptir. Ülkemizde sıvı halde tüketilen limonun asıl vitamini ve şifa kaynağı kabuğudur.

İlkbaharın başlangıcıyla birlikçe çiçek açmaya başlayan limon sonbaharın sonuna doğru olgunlaşmaya başlar. Bu dönemden itibaren sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yerini almaktadır.

Peki, bu kadar güzel ve hoş bir kokuya sahip olan meyvenin ne gibi yararları vardır? Gelin birlikte inceleyelim…

*Limon çarpıntı sorunu yaşayan kişiler için birebir bir ilaçtır. Ayrıca tıkanık olan kalp damarlarını açtığı söylenmektedir.

*Kanın temizlenmesinde görev alır.

*C vitamini sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ve direnci karşılamaya yardımcı olur.

*Böbrek rahatsızlığı yaşayan kişiler, böbrek taşı ve kumu ile yaşamak zorunda kalanlar limon sayesinde bu sorunlarından kurtulabilir.

*Kolesterol üzerinde dengeleyici bir etkisi vardır. Özellikle yüksek kolesterol sorunu yaşayan kişiler günlük yarım limon tüketerek bu sorunu giderebilir.

*Kansızlık sorunu yaşayanlara limon sık, sık tavsiye edilmektedir.

*Burun kanaması sırasında az miktar limon suyunun burna çekilmesi, kanamanın durmasını sağlamaktadır.

*Gıda zehirlenmesi yaşayan kişilere limon yedirildiğinde zehrin etkisi azalacaktır. Ancak mutlaka bir doktor gözetimi şarttır.

*C vitamini ile nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları yaşayanlar limon suyu tüketerek bu sorunları atlatabilir.

*Ağız içi yaralarda limon suyu ile yapılan gargara yaraların iyileşmesini sağlayacaktır. Asidik özelliği ile ağız içi bakterilerin etkisini azaltır.

*Diş ve diş eti hastalıklarında limon suyu tavsiye edilmektedir.

*Cilt üzerinde özellikle yüz bölgesinde oluşan sivilcelere limon suyu ile yapılacak bir yıkama sonrası veda edebilirsiniz.

*Karaciğer hastalıklarında limon tüketimi tavsiye edilmektedir.

Limonun faydaları nelerdir?
Limonun faydaları nelerdir?

Limon yukarıda sayılı olan yararları dışında özellikle cilt temizliğinde de önemli bir etkiye sahiptir. Limon suyu ile yapılacak olan peeling, yağlı ciltler için birebir temizleyicidir. Siyah nokta giderici olan limon ayrıca cildin sıkılaşmasına ve doğal yapısına kavuşmasına yardımcı olur.

Ağız kokularından rahatsız olan kişiler limon suyu tüketerek bu sorunu giderebilirler. Ayrıca karaciğer de oluşan ağrı ve sızıları, kalp çarpıntılarını giderici bir etkisi bulunmaktadır.

Limon suyunun mikrop öldürücü, mide, bağırsak ve idrar yollarını temizleyici etkisi limon suyunun faydaları arasında yer alır.

Limon Tansiyonu Düşürür mü?

Limonlu suyun tansiyon düşürücü etkisi bulunmaktadır.

Limonun Zararları Nelerdir?

Bu kadar yararlı ve hoş özellikleri bulunan bir bitkinin herhangi bir zararı olabilir mi?

Limon suyu fazla tüketildiğinde kanı inceltmektedir. Ayrıca aşırı tüketilmesi durumunda diş eti kanamalarına neden olabilir. Mide üzerinde asidik özelliği ile etkili olan limon sık tüketilmesi durumunda mide ülserine ve gastrite neden olmaktadır.

Unutmayın, her şeyi uygun şekilde ve dozunda tüketmek yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir