Liposuction ile Yağ Aldırma

Liposuction Nedir?

Lipo yağ,  suction ise emme anlamına gelmektedir. Liposuction bir yağ emme, yağ alma tekniğine verilen bir isimdir. Liposuction yağ aldırma tekniğinin farklı isimler ile de ifade edildiğini görmekteyiz. Fakat yağ aldırma tekniğinin bilinen ismi “liposuction” dır. Liposuction vücudumuzun belirli bir bölgesinde (karın, kalça, yüz gibi) biriken yağların 2-3 ve 4 mm gibi farklı çaplardaki (kalınlık) kanül adı verilen bir boru aracılığı ile vakum yapılarak emilmesi, yağların bölgeden alınması işlemidir.

İnsanların  egzersiz, diyet, rejim yaparak eritemediği vücutlarında birikmiş bölgesel yağlar liposuction tekniği ile giderilebilmektedir. Ancak liposuction ile ilgili şunu bilmek gerekir. Liposuction kilo vermek için uygulanan bir yöntem değildir. Bu şekilde düşünülmemelidir.

Liposuction yağ alma tekniği yada başka bir ifade ile yağ aldırma ameliyatı  için liposuction yapılacak olan bölgenin yakınlarında bir noktadan deri 3-4 mm kesilir ve bu kesinin içine 2-3 ve 4 mm kalınlıklarında olabilen kanül boru sokulur. Kanülün dışarıda kalan ucu ise vakum görevi yapan bir aspiratöre bağlanır. İçeriye sokulan kanül ileri ve geri hareket edilerek kanülün ucu ile bölgedeki yağlar küçük yağ parçacıklarına ayrılır. Bu şekilde parçalanmış olan yağ parçacıkları kanülün dışına bağlı aspiratör yardımı ile vücuttan dışarı çekilir. Liposuction ile biriken yağlar vücuttan emilmiş olur. Bu Klasik Liposuction yağ alma tekniğidir.

Liposuction en basit şekilde yağ emme olarak ifade edilebilir.

Diğer bir Liposuction tekniği ise Enjektörlü Liposuction‘dur. Klasik Liposuction ile aralarında ki fark ise Enjektörlü Liposuction da kanüllerin ucu aspiratör cihazı yerine büyük bir enjektöre bağlıdır. Bu içi boş olan enjektörler ile vakum uygulanır. Enjektörlü Liposuctionda alınan yağlar enjektörler içine toplandığından enjektör içindeki bu yağ başka bir bölgede dolgu yapmaya yönelik olarak kullanılabilmektedir. Enjektörlü liposuction, klasik liposuction’a göre daha zahmet istediğinden bu teknik dolgu yapılması gereken hastalarda uygulanmaktadır.

Kadın ve Erkekte Liposuction Uygulanan Bölgeler Nerelerdir?

Liposuction ile yağ aldırma vücutta yağ birikintisi, fazlalığı olan bölgelere uygulanmaktadır. Fakat kadınlarda ve erkeklerde genellikle liposuction uygulanan bölgeler ise şöyledir.

Kadınlarda kalça, bel, çene altı, sırt, karın, basen, dizlerin iç yüzü, kolların üst kısmıdır. Erkeklerde ise bel bölgesi, göğüs, çene altı, göbek olmaktadır.

Liposuction (yağ aldırma) ile en çok merak edilen ve sorulan sorulardan bir tanesi ise Liposuction yağ alma ameliyatından sonra tekrar yağlanma ve sarkma durumunun meydana gelip gelmeyeceğidir. İnsan vücudunda biriken yağlar yağ hücreleri içersin de depolanmaktadır. Liposuction ile yağlar alınırken dolayısı ile yağ hücreleri de alınmış oluyor. Genellikle bir bölgedeki yağ hücrelerinin %70 alınıyor. Geriye kalanlar ise tekrar yağlanma yeteneğine sahiptir. Kendinize dikkat etmez kilo alır, şişmanlamaya devam ederseniz o kanallar tekrar yağlanabilirler.  Fakat şu var ki yağlanma kapasitesi azalmış olur. Bu konunun daha iyi anlaşılması için şu örneği verebiliriz. Basenleriniz deki yağlardan şikayetçisiniz ve bunun için bu bölgedeki yağları ameliyatla aldırdınız. Yalnız daha sonrasında aşırı kilo aldınız. Liposuction kilo almanıza engel değildir. Vücudunuzun tamamında yağlanma yağ birikimi olacak liposuction yapılan bölgede kendi payına düştüğü kadar etkilenek fakat basenleriniz eskisi gibi olamayacak çünkü o bölgedeki yağ hücreleri alınmış oluyor. Eğer yağları aldırmadan aşırı kilo almış olsaydınız o zaman basen bölgenizde yağlanmadan dolayı çok büyük basenleriniz olacaktır. Buradan şu anlaşılmaktadır. Liposuction ile yağ aldırma ameliyatı sonucunda alınan sonuçlar kalıcı olmaktadır.

Merak edilen diğer bir konu ise  Liposuction ameliyatının riskli olup olmadığıdır. Her ameliyatın kendine göre bir riski olabilmektedir. Liposuction ameliyatında hiçbir risk yoktur denilemez. Ama bu çok büyük bir risk olduğu anlamına gelmez. Bu konudaki tereddütlerinizi doktorunuzla paylaşabilirsiniz. Bu  tekniği iyi bilen hekimler liposuction ameliyatı ile ilgili sizi bilgilendirecek ve size uygun bir teknik olup olmadığını söyleyeceklerdir. Liposuction yağ aldırma işleminde uygun hasta ve teknik seçildiğinde sonuçları da sizi sevindirici olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir