Magnezyumun Hayatımızdaki Önemi ve Etkileri

Magnezyumun, hayatımızda ne denli etkilere sahip olduğunu biliyor musunuz? Magnezyum, yaşadığımız hastalıkların %13’ünün temel sebebini oluşturmaktadır. Bu nedenle de magnezyum eksikliğinden olabildiğince uzak durmamız gerekmektedir. Magnezyum eksikliği sorununu gidermek için ise, su içmek; ve daha da önemlisi, bol miktarda maden suyu tüketmek gerekmektedir.

Bayanların yaşadığı, osteoporoz; yani halk arasında bilinen adı ile kemik erimesi, kalsiyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Kalsiyumun vücuda alımı, süt, yoğurt; ve süt ürünleri ile gerçekleştirilmektedir; ancak şunu da bilmeniz gerekir ki, her ne kadar süt ve süt ürünlerini gerektiği kadar tüketseniz de, kalsiyumun vücutta kalmasını sağlayan temel mineral magnezyumdur. Bu nedenle kalsiyum ile birlikte magnezyumu da gerekli miktarda almanız gerekmektedir.

Alkol ve sigara tüketen bireylerde magnezyum eksikliği daha sık görülmektedir. Bunun nedeni, alkol ve sigaranın, böbreklerden magnezyumu atması ile alakalıdır. Bu nedenle de, alkol ya da sigara kullanan kişilerin, magnezyuma olan ihtiyaçları, normal bir bireye oranla çok daha yüksek bir seviyededir. Magnezyum alması gereken bu kişilerin, normal bireylere oranla daha fazla magnezyum üretici besinler tüketmeleri gerekmektedir.

Magnezyum eksikliği, kaslarda meydana gelen kramp ve şiddetli ağrılar ile kendini belli edeceği gibi, aynı zamanda da kalpte oluşan ritimbozuklukları da magnezyum eksikliğinin bir belirtisi olarak görülmektedir. Bu nedenle, magnezyum eksikliğinin, kalp spazmlarına neden olacağını belirtmek de yanlış olmayacaktır.

Ani sporcu ölümlerinin de magnezyum eksikliğinden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu nedenle, spor yapan kişilerin de, alkol ve sigara kullanımı yüksek olan bireylerde olduğu gibi, fazla miktarda magnezyum almaları gerekmektedir. Bu nedenle, içerisinde yüksekmiktarda magnezyum barındıran maden suyu tüketiminin yaygın olarak kullanılmasında, büyük oranda fayda bulunmaktadır.

Magnezyum eksikliği aynı zamanda, kişilerde asabiyet, sinirlilik, depresyon ve yüzde solgunluk gibi belirtilere de yol açmaktadır. Bu nedenle, zihninde bulanıklık yaşayan, depresyonda olduğunu ya da sinirli olduğunu hisseden, kendini sürekli yorgun hisseden kişilerin, mutlaka magnezyum eksikliğinden şüphelenmeleri; ve buna uygun bezlenmeleri gerekmektedir.

Magnezyum Fazlalığı ve Zararları: Vücudumuz normal dengesinde fazla alınan magnezyumu vücuttan atarak uzaklaştırır. Fakat kalsiyum eksikliği, magnezyum fazlalığının oluşmasına yol açabilir. Magnezyum fazlalığı bitkinlik, böbrek ve sindirim sistemi hastalıkları, terleme ve depresyon gibi sağlık sorunlarına yol açar.

Magnezyum içeren besinler nelerdir? Balık ve tavuk eti, peynir, yumurta, tam unlu ekmek, yerfıstığı, patates ve portakal bol miktarda magnezyum içeren besinler arasındadır.

Uyarı: Burada yazılanlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Kendi kendinize teşhis koymayınız ve herhangi bir rahatsızlığınızda öncelikle doktora başvurmanız gerektiğini unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir