Mahlep Nedir? Mahlepin Faydaları Nelerdir? Mahlep Nasıl Kullanılır?

Mahlep nedir? Mahlep’in faydaları nelerdir? Mahlep nasıl elde edilir? Mahlep nerelerde ve nasıl kullanılır? Kısacası mahlep hakkında önemli bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gülgiller ailesinden olan mahlep  boyu 10 metreye kadar yükselebilen beyaz çiçekleri olan mahlep ağacından elde edilen kiraz ağacına benzeyen yabani kiraz olarak da bilinen bir meyvedir. Mahlep tohumu ise mahlep ağacının olgun meyvelerinden elde edilir. Güneşte kurutulan mahlep tohumlarının öğütülüp elenmesi toz haline getirilir. Meyveleri serttir. Kiraz çekirdeklerine benzer. Mahlep ağacı haziran ayında meyve vermeye başlar. Mahlep ağacının diğer bir ismi ise idris ağacıdır.

Mahlep Nerelerde Kullanılır?

Osmanlı döneminde oldukça  çok kullanılan Mahlep tohumlarının öğütülmesi ile elde edilen mahlep tozu genelde tatlı ve kurabiyeler de hamur işlerinde kullanılan bir baharattır. Kullanıldığı yemeğe, kurabiyeye hoş bir koku verir.

Mahlep sadece hamur işlerinde kullanılmıyor elbette bunun dışında ilaç, içki, gıda ve kozmetik sanayisinde kullanılmaktadır.

mahlep agaci-idris-agaci

Mahlep’in Faydaları Nelerdir?

Mahlep nedir? Bunu öğrendikten sonra mahlep ile ilgili en çok merak edilen diğer bir konu ise mahlepin faydaları olmaktadır.

Mahlep kan şekerinin düşürücü etkisi olduğu bilinen bunun için yaygın olarak kullanılan kan şekerini düşürmeye yardımcı bir baharattır. Bunun için ise aç karna su ile birlikte gün içinde 2-3 kahve kaşığı mahlep tozu içilebilir.

Vücuda güç kuvvet verici bir etkisi  bulunur. Kuvvet verici ve cinsel gücü artırıcı olarak toz haline getirilen mahlep balla karıştırılıp 3 tatlı kaşığı yenebilir.

Ağrı kesici ağrının azalmasında yardımcı olabilir.

Nefes darlığına iyi geldiği bilinmektedir. Balgam söktürücüdür.

Hazımsızlığa karşı faydalıdır.

Prostat büyümesi ve prostat şikayetlerinin azalmasında yardımcı rol oynar.

Görüldüğü gibi mahlepin sağlığımız için bir çok olumlu etkisi ve  faydaları bulunuyor. Ülkemizde ne yazık ki gün geçtikçe azalan mahlep  umarım değeri yeniden anlaşılarak mahlep yetiştiriciliğine önem verilir.

mahlep
Mahlep Nedir? Mahlep’in Faydaları Nelerdir? Mahlep Nasıl Kullanılır?

Mahlep Nerelerde Bulunur?

İdris ağacı yada diğer ismi ile mahlep ağacı Doğu ve Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak bulunan ülkemizde ise Tokat, Amasya ve Çorum çevresinde yetiştirilen bir ağaçtır.

 

One Comment on “Mahlep Nedir? Mahlepin Faydaları Nelerdir? Mahlep Nasıl Kullanılır?”

  1. Mahlebin faydalarını hiç bilmiyordum. Dün gece rüyamda mahlep ağacı gördüm. Rüyada mahlep görmek güzel ve lezzetli rızka delalet edermiş. Rüyada mahlep yemek almak ve koklamak hayra işaretle yorumlanırmış buda benden size bir bilgi olsun. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir