Manik Depresif Olabilir misiniz?

Bipolar bozukluk; Aşırı duygu yükselmelerinden (yani mani dönemlerinden), duygusal çöküş dönemlerine ani geçişlerin olmasıdır. Kişi uç noktada duygular yaşar. Yaşamın her döneminde yakalanıla bilinir. En kötüsü yaşam boyu üstesinden gelinmeye çalışılan bir hastalık haline dönüşebilir. Tüm dünyada 50 kişiden 1 kişide görülmekte. Kısacası çok sık rastlanan bir psikolojik rahatsızlıktır.

Belirtileri; bazı dönemler her şeye karşı çok isteksiz içinize kapanırken, bir dönemde aşırı enerjik, özgüven yüksek, üretken oluyorsunuz. Duygular iki zıt yönde uçta yaşanıyor. Kişi mani döneminde; çok enerjik, konuşkan, az uyuyan, çabuk sinirlenen, agresif bir kişiliğe dönüşür. Kendini herkesten daha başarılı ve önemli hisseder. Yani kişi mani döneminde son derece taşkın duygular yaşar. Bu dönemde iş hayatında terfi bile alındığı için kişi kendisindeki rahatsızlığın farkına varamaz. Kişinin mani döneminde hastalığın şiddeti artıkça, muhakeme gücünü kaybeder. Duygularındaki aşırılık davranış bozukluklarına neden olur. Aşırı para harcama, sınırsız cinsel ilişkiye girme, aşırı araba kullanma, şüpheci ve saldırgan olma gibi. Halüsinasyonlar görülebilir ya da sapkın inançlar ortaya çıkabilir. Kişiyi içinden geldiğini iddia ettiği bir ses yönlendirir. Örneğin; günde 50 kez el yıkama, banyoda arındığın tatminini yaşayamadığı için saatlerce süren temizlenmeler vb. Bipolar bozukluğu sırasında; kişi son derece alıngan tüm insanları ve hayatı kendine karşı görür. Aşırı derecede alıngandır ve küçücük olayları günlerce kafasına takar. Hayatla olan bağını minimuma indirir evden hatta yataktan çakmak istemez. Bu dönemde hayattan zevk almayan, dikkatini toplayamayan hasta intihar bile düşünebilir. Bu dönemlerin süresi kişiden kişiye değişebilir.

manik depresif

Kişiler için hastalığın tuzak dönemleri var. Bu dönemler kişilerin hayatındaki kritik, algılamakta zorlandıkları dönemler. Ergenlik, kadınlar için doğum sonrası, erkekler için askerlik dönemi gibi. Türkiye de kesin bir araştırma olmakla birlikte 750 bin ağır manik depresif hastanın varlığından bahsediliyor. Bu sayının daha yüksek olma ihtimali çok yüksek çünkü; tanı konulmamış ve doktora gitme gereği görmeyen büyük bir çoğunluk var.

Manik depresif hastaların tedavisi genelde ilaç destekli terapilerle yapılır. Kullanılan ilaçlar duygu aşırılığını önleyen, uykusuzluğa ve panik dönemlere iyi gelen antidepresanlardır.

Kişi, kendisi kadar çevresindekileri de çok yoran bu rahatsızlığın üstesinden yine sevdikleri ile gelebilir. Bu hastalarla yaşamak son derece zorlu bir süreçtir. Hasta ile birebir ilişki içinde olan kişilerinde psikolojik destek almaları, hastaya bilinçli yaklaşmaları çok önemli. Kişinin hasta olduğunu kabul etmek ve en önemlisi bu hastalıkta baş etmede zorlandığını bilmek çok faydalı olacaktır. Bu hastalığı olan kişilerle zıtlaşmamaya çalışın. Tartışmalarınız kesinlikle sonuç vermez. Verdiğiniz tepkiye sizden çok daha fazla üzülen çok daha fazla sinirlenen biri ile tartıştığınızı asla unutmayın. Hayatta birçok kişinin, bir ya da birden fazla hafif olarak bu hastalığı geçirmiş olma ihtimali çok yüksek.

Tabi ki iş hayatında yaşanan süreç özelden daha fazla sıkıntı yaratmakta. Mani dönemlerinde terfi gibi durumlar yaşansa da, genel olarak çevresine karşı saldırgan tutum dışlanmaya ve üstleri tarafından uyarı almaya neden olmakta. Depresyon dönemleri başlı başına sıkıntı yaratmakta. Çünkü kişi, bu dönemde sürekli işe geç kalmakta, dikkatini toplayamadığı için sürekli hata yapmakta, alıngan tavırlarından dolayı çalışma arkadaşları ile sürekli sorun yaşamaktadır. Özel hayatında yer alan arkadaşları kadar anlayışlı davranılamadığı için iş hayatı kâbusa dönebilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.