Mantar Nasıl Temizlenir? Mantar Yıkanır Mı?

Mantarın temizliği herkes tarafından bilinemeyebilir. En çok tüketilen markette ve pazarlarda satılan kültür mantarının temizliğini öğrendiğinizde çok da zor olmadığını göreceksiniz.

Mantarı temizlemek için önce sap kısmı elinizle çıkartın. Sonra mantarın üst kısmındaki zarı küçük ince bir bıçak yardımı ile soyun. Üst  taraf soyulduğunda beyaz bir kısım ortaya çıkıyor. Aynı şekilde sap kısmının üstünü de soyun.  Bundan sonra soyduğunuz mantarın içini dışını temiz bir bezi suya bandırarak hafifçe silmek temizlik için yeterli gelecektir. Bu şekilde temizlenen mantar ve sapları kullanılacak yemeğe göre dilimlenir.

Mantarın temizliği ile daha detaylı  bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Mantar Nasıl Temizlenir?

Çeşitli mantar türleri olmakla beraber biz kültür mantarının nasıl temizlendiği hakkında bilgi vereceğiz. Kültür mantarı nasıl temizlenir? Mantarın yıkanması tavsiye edilmez. Bunun için ayırdığınız yumuşak bir diş fırçası kullanarak temizleyebilirsiniz ya da hiç bir şey yapmadan şu yolu deneyebilirsiniz. Öncelikle mantar sapını elinizle sağa ve sola oynatarak çıkarın bıçakla değil sap kısmını çıkarıyoruz. Kalan kısmı ufak bir bıçak yardımı ile aldıktan sonra mantarın üzerindeki koyu kısmı küçük bir bıçakla mantarın alt kenar kısmından tepesine doğru hafif kaldırarak soyarak temizliyoruz. Bunu bu şekilde de kullanabilirsiniz ancak yıkamak isteyenler havlu gibi bir bez yardımı ile bezi temiz suya bandırarak mantarın yüzeyini silerek temizleyebiliriz. İçini boş olan kısmını da bezi sokarak temizlersiniz. Bu temizlik mantar için yeterlidir.

Kestiğimiz sap kısmını ne yaparız diye soranlar için bu kısmın uç kısmını bıçakla keserek onuda bıçakla soyarsak beyaz hale gelir. Mantarı nasıl dilimliyorsak bunu da mantar sote de yada yemeklerin içinde kullanıp afiyetle yiyebilirsiniz.

mantar nasil temizlenir-mantar-yikanirmi

Mantar Yıkanır Mı?

Mantarın yıkanması önerilmiyor. Çünkü mantar suyunu çektiğinde aromasını yitiriyor. Bu nedenle mantarlar eğer çok pis değilse anlatılan şekilde temizlemeniz önerilir. Su ile durulandı ise o zaman kurulandıktan sonra yemek hazırlanmalıdır.

Mantarın yıkanması tavsiye edilmez yıkamak yerine nemli bir bezle ovarak mantar temizlenir.  Mantarlar ikiye dilimlenir üzerine limon suyu gezdirilir ( limon suyu mantarın hava ile temasıyla oluşan kararmasını önler)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir