Maydanoz Suyunun Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Maydanoz Suyu Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Sofralarımızı süsleyen bu güzel bitkinin öncelikle genel özellikleri hakkında bilgi vermek gerekirse,

Maydanoz suyunun faydaları; Maydanoz A, B1, B3 ve C vitaminleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca, kalsiyum ve demir içeriği yüksektir. Maydanoz, et yemekleri, çorbalar, pasta ve omlet gibi birçok yiyecek içerisinde kullanılmaktadır. Bu çeşitlilik, isteğe göre farklı şekillerde de artırılabilir.

Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanozun Yararları Nelerdir?

*Maydanoz böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde yardımcı bir rol alır.
*Ağızda hoş bir koku bırakır. Özellikle yemek sonrasında kötü ağız kokularının giderilmesini sağlar.
*Uyku sorunlarına taze ya da kuru halde tüketilmesi yararlı olacaktır.
*Cilde renk ve canlılık kazandırır.
*Ateş düşürücü ve terletici bir etkisi vardır.
*Karaciğerin daha sağlıklı çalışabilmesi için yardımcı olur.
*Böcek ısırmasında, yanıklarda ve iltihaplarda lapa olarak kullanılmakta ve yararlı olmaktadır.

Maydanoz kadar son dönemde maydanoz suyu da sık kullanılır hale gelmiştir. Aslında, maydanoz suyu bugün keşfedilmiş bir ürün değildir ancak etkinliği son dönemde daha da artmıştır. Maydanoz suyunun yararlarını sıralamak gerekirse,

*Maydanoz suyunda yoğun miktarda klorofil bulunmaktadır. Klorofil kan artırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca böbrek, karaciğer ve idrar yolları üzerinde temizleyici bir etkiye sahiptir.
*Sindirim yolları sorunu yaşayan kişiler maydanoz suyu tüketerek burada oluşan sorunları giderebilir. Maydanoz suyu sindirim yolları üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir.
*Maydanoz suyu ince bağırsakların çalışmasını düzenler.
*Maydanoz suyu bol miktarda C vitamini içermektedir.

Maydanoz suyu nasıl hazırlanır?

Maydanoz suyu nasıl hazırlanır4 bardak su içerisinde 1 demet maydanoz kaynatılır ve günde üç defa 1’er bardak şeklinde içilir. Farklı bir karışım şeklinde kullanmak isteyenler bal ya da limon ilavesiyle de içebilir.

Maydanoz kürü  ve maydonoz kürü nasıl uygulanır?

Maydanoz kürü; Yemeklerde, salata da ya da farklı yerlerde kullandığınız maydanozların sap kısmını atmayın. 1 litre kadar suyu iyice kaynattıktan sonra içine 1 bağ kadar maydanoz sapını atın ve üç dakika kadar kaynatın. Hazırladığınız bu kürü günde iki bardak olacak şekilde için.

Maydanoz kürü,

Ödem attırıcı etkiye sahiptir.
Yağların eritilmesinde etkilidir.

Ağızda maydanoz çiğnenmesi diş eti kanamalarını önlenmesin de yardımcı olur. Ağız kokularını gidermek içinde faydalıdır.

Uyarı: Maydanoz suyu ve kürü, tansiyonun düşmesine neden olmaktadır. Ayrıca kalsiyum eksikliği, osteoporoz rahatsızlığı bulunan kişiler maydanoz suyu ve kürünü dikkatli tüketmelidir.

Böbrek iltihabı olanlara önerilmez. Bunun nedeni bitkinin içeriğinde bulunan bazı bileşenlerin, mevcut durumu daha da kötüleştirebileceği düşüncesidir.

Hamile hanımlar maydanoz suyu içmemelidir. Maydanozun yapraklarında bulunan apiol bileşeni düşük riskini artırmaktadır. Bu nedenle hamilelerin maydanozun bu özelliğini bilerek bilinçli olmaları gerekir.

Bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Hastalıklarınızın teşhis ve tedavisi için lütfen doktorunuza danışınız.

6 Comments on “Maydanoz Suyunun Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?”

 1. İdrar Yolları İçin Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

  15 kadar dal maydanozun havanda ezilmesi veya blenderdan geçirilmesi ile elde edilecek sudan, sabahları 1 tatlı kaşığı içilirse, idrar yollarını dezenfekte eder, kanı temizler.

  Böbrek rahatsızlıkları için maydanoz suyu:

  4 bardak suya 1 demet maydanoz yıkanır konur, 5 dakika kaynatılır, süzülür, günde 3 kere, 1′er çay bardağı içilir.

  Soğuk algınlığı için maydanoz çayı:

  10 dal maydanozu porselen bir demliğe koyun, üzerine kaynar suyu dökün ve 10 dakika demleye bırakın. İsterseniz bal veya limonla tatlandırılabilir.

  Günlük taze olarak hazırlanması, ciddi rahatsızlıkları olanların hekime danışarak uygulamaları tavsiye edilir.

 2. Prof. Saraçoğlu’ndan Zayıflamak İçin Maydanoz-Limon-Sarımsak kürü:

  Kökleri hariç, sapaları ile birlikte 15-16 dal maydanoz + 2 yemek kaşığı limon suyu+ ½ bardak su+ 1 diş ince kıyılmış sarımsak hepsi bir araya karıştırılıp blenderdan geçirilir.

  Sabahları kahvaltıdan 15 dakika önce içilir.

  3 gün sarımsaklı, 3 gün sarımsaksız, 3 gün sarımsaklı olmak üzere toplam 9 günlük kür uygulanır.

  3 gün ara verilip tekrar 9 gün kür uygulanır. Durumuna göre 3 gün aradan sonra tekrar 9 gün uygulanır.

  Bu kür 4 ayda bir duruma göre tekrarlanabilir.

  Zayıflatıcı özelliği olan bu kür; çok sağlıklı, doğal antibiyotik, vücudu mikroplardan arındırıyor. Aynı zamanda anksiyete’ye karşı da faydalı… Korku alıcı etkisi var! Korku hastalığı olarak bilinen anksiyete önlenmezse, ardından gelen heyecan panik atak’a yol açıyor.

 3. Yan etkileri ve maydanoz kullanırken dikkat edilecek noktalar!

  Saf apiol fazla dozda alınırsa mesane, barsak ve uterus da kasılmayı arttırır. Uzun süreli aşırı dozlarda mide barsak kanalında kanamalar ve karaciğer harabiyeti meydana gelebilir. Ölçüyü kaçırmadan kullanılmalı. Her öğün azar azar yemeli, böbrek iltihabı olanlar maydanozu çok az ya da hiç kullanmamalıdır. Aşırı miktarda yenirse kan dolaşımını ağılaştırabilir.

  Maydanoz suyu 60 gr’dan fazla ve tek başına içilmemeli. Havuç-elma suyuyla içilebilir.

  Bayatlamış, sararmış maydanozlar kullanılmamalıdır. Bir seferde çok fazla yeşil maydanoz yememelidir, dilde geçici tutukluk yapabilir.

  Hamileler maydanozu kesinlikle kullanmamalıdır. Düşük gebeliğe sebep olabilir!

 4. İstanbul’da doğal maydanozu nereden bulurum?

  Cumartesi günleri Şişli Organik pazarı, Pazar günleri Kasımpaşa İnebolu pazarı, Salı günleri Bakırköy pazarındaki Çatalcalı pazarcılardan, Çarşamba günleri Bahçelievler’de Kefken’li pazarcılardan, çeşitli semtlerdeki organik veya yöresel ürün marketlerinden doğal maydanoz bulmak mümkün…

 5. İdrar yaparken ki ağrı ve sızıyı bir demet maydanozu kaynatıp ılıkken temiz bir bez üzerine koyup bacak arana koyacakın .aynı sızıyı zeytin yağında 1 yumurta pişirip de yapabilirsiniz ben yapıyorum sonuçtan memnunum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir