Maydanozun Faydaları, Zararları ve Maydanoz Suyu İle Zayıflama

Maydanozun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bu yazımızda “Maydanoz Nelere İyi Gelir”, “Maydanoz Şeker Hastalığı”, “Maydanoz Suyunun Faydaları”, “Maydanoz Suyunun Hazırlanışı”, “Maydanoz Suyunun Zararları”, “Maydanozun Faydaları Nelerdir”, “Maydanozun Yan Etkileri”, “Maydanozun Zararları Nelerdir”, “Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır”, “Maydanozun Faydaları”, “Maydanozun Zayıflamaya Etkisi” bu sorular ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Soframızı süsleyen o güzel bitkisel ürünlerden bir tanesi de maydanozdur. Maydanoz, başta salatalar ve yemekler olmak üzere birçok alanda kullanılan bir bitki türüdür. Ayrıca zengin A vitamini kaynağı olan maydanoz, gözler için oldukça yararlı bir gıdadır. Araştırmalar maydanozun kılcal damar sistemi, adrenal ve troid bezleri üzerinde oldukça yararlı etkileri olduğunu göstermektedir.

Maydanoz Nelere İyi Gelir, Maydanoz Şeker Hastalığı, Maydanoz Suyunun Faydaları, Maydanoz Suyunun Hazırlanışı, Maydanoz Suyunun Zararları, Maydanozun Faydaları Nelerdir, Maydanozun Yan Etkileri, Maydanozun Zararları Nelerdir, Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır, Maydonozun Faydaları, Maydanozun Zayıflamaya Etkisi

İçeriğinde yüksek miktarda potasyum bulunan maydanozda ayrıca kalsiyum, kükürt, magnezyum ve klorin bulunmaktadır. Son dönemde popüler olan maydanoz suyu ise, kanın artırılmasına ve böbrek yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Sindirim enzimleri üzerinde uyarıcı etkisi bulunan maydanozun, sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderdiği bilinmektedir. Günlük tüketilen bir tutam maydanoz ile vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin oranı karşılanmaktadır. Maydanozun genel olarak önemli etkilerinden söz etmek gerekirse;

Maydanozun faydaları; Maydanoz kanın temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kansızlık sorununda da tüketimi tavsiye edilmektedir. Tansiyon sorunu yaşayanlar, böbrek rahatsızlıkları bulunanlar ve damar sertliği ile karşı karşıya olanlar maydanoz tüketmelidir. Yapılabilecek örnek şifalı karışımdan bahsetmek gerekirse,

Bir bardak maydanoz suyu içerisine bal ve limon ilave ederek günde2 bardak olarak tüketin. Özellikle böbrek rahatsızlığı yaşayanlar bu karışımı rahatlıkla tüketebilir.

*Maydanoz tohumları idrar ve safra söktürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca kadınlarda adet döneminde yaşanan ağrıların giderilmesini sağlar, adet döneminin düzene girmesine yardımcı olur. Gaz söktürücüdür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesini sağlar.

*Balgam söktürücü özelliği bulunan maydanozun grip ve soğuk algınlığı üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir. Kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

*Gece uykudan ani uyanma sorunu yaşayanlar, yatmadan önce bir miktar maydanoz çiğnediğinde rahat bir uyku geçirebilir.

*Afrodizyak etkiye sahiptir.

*Cildin nem dengesini korumasına yardımcı olur. Ayrıca sivilce ve akne sorunları yaşayanlar maydanoz kürü ile bu sorunlardan kurtulabilir.

*Saçlarınızın daha canlı ve parlak görünmesi için maydanoz suyundan yardım alabilirsiniz.

*Böcek ve arı sokmalarında ağrı ve sızıyı giderir.

Maydanoz suyunun zayıflamaya etkisi, maydanoz suyu zayıflatır mı?

Uzun yıllardır maydanoz suyunun zayıflatıcı bir etkisinin bulunduğu bilinmektedir. Aşağıda yer alan tarifi kullanarak hem maydanozda ki şifayı alabilir hem de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Maydanoz suyu nasıl hazırlanır?

Birkaç demet taze maydanoz yaprağını, bir litre su içerisinde kaynatarak günlük iki-üç fincanı geçmemek kaydıyla tüketebilirsiniz. Ayrıca kurutulmuş maydanoz yapraklarından hazırlayacağınız karışımları da kullanabilirsiniz. Bu yöntem özellikle gözler için oldukça yararlı olup, zayıflamak isteyenler tarafından da kullanılabilir.

Maydanoz ve Şeker Hastalığı:

Şeker hastaları için özel formül:

Üç demet maydanozu ezerek lapa haline getiriniz. Ezdiğiniz yaprakları 6 bardak kaynar su içerisine atarak 30 dakika kadar demleyin. Bu süre sonrasında süzerek üzerine 1.5 bardak limon suyu ilave edin. Her gün sabahları bir bardak olmak üzere bu karışımı içebilirsiniz.

Maydanozun yan etkileri, maydanozun zararları nelerdir?

Maydanoz suyu maksimum 60 gr olmak üzere tüketilmeli fazlası içilmemelidir. Ayrıca tek başına maydanoz suyunu tüketmeniz tavsiye edilmez. Bir karışım olarak havuç ve elma suyu kullanabilirsiniz.

Böbrek iltihabı bulunanlar maydanoz tüketmemelidir. Böbrek iltihabı olanlar, hamile hanımlar maydanoz konusunda dikkatli olmalıdırlar.

Maydanoz Nelere İyi Gelir, Maydanoz Şeker Hastalığı, Maydanoz Suyunun Faydaları, Maydanoz Suyunun Hazırlanışı, Maydanoz Suyunun Zararları, Maydanozun Faydaları Nelerdir, Maydanozun Yan Etkileri, Maydanozun Zararları Nelerdir, Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır, Maydanozun Faydaları, Maydanozun Zayıflamaya Etkisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir