Maydanoz Taze Nasıl Saklanır?

Maydonoz, dereotu, taze nane gibi yeşillikler mutfaklarımızda en çok israf olan ve diriliğini kaybeden sebzeler arasındadır. Buzdolabında sakladığımız bu yeşillikler tam bir yemek için veya salata için lazım olduğunda bir bakarız ki diriliğini kaybetmiş mecburen atarız. Maydanoz, dereotu, taze nane gibi yeşillikleri taze olarak tüketmek için önerime geçmeden önce bir kaç hususu hatırlatmak isterim.

1-Sebze ve meyveleri buzdolabına ıslak koymayın.

2-Meyve ve sebzeleri buzdolabına kese kağıdında, buzdolabı poşetinde veya saklama kaplarında koyun. ( Pazardan aldığınız sebze meyveleri kendi poşetlerinden çıkararak evinizdeki buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz. )

3-Saklama kabı kullanacaksınız saklama kaplarının zeminine biriken su yiyecekleri çürütür.

4-Islak bir yeşilliği naylon torba ile buzdolabına koyarsanız birkaç gün içinde yarısı yenmez hale gelecektir.

5-Her türlü yiyeceği saklamak için vakumlu saklama kaplarından da yararlanılabilir. Bunlar hava akımını durdurduğu için yiyeceğin taze kalma süresini uzatır.

Maydanoz, Dereotu, Nane Nasıl Saklanır?Pazardan veya manavdan tüketeceğimiz kadar yeşillik alındıktan sonra yeşillikleri sirkeli suda 8 dk. kadar bekleterek güzelce yıkanmalı isterseniz sirkeli su içine bir miktar tuz da ekleyebilirsiniz.

1-Maydanoz ve dereotunun kurumasını sağlayarak küçük parçalar halinde keser veya ayırırız. Sebze kurutmak için geliştirilmiş kaplar kullanabilir eğer yoksa kağıt havlu, peçete üzerinde kurutabilirsiniz.

2-Cam bir kavanoz içine yerleştiririz.

3-Üzerine bir miktar (4-5 diş) sarımsak ve hava almasını engellemek için 1 yemek kaşığı zeytinyağı dökersek dayanma süresi artacaktır. Sarımsak aynı zamanda güzel bir aroma da verecektir.

4-Sarımsak sevmeyenler veya kokusundan dolayı tercih etmeyenler sarımsaksız da yapabilirler. Ancak sarımsak antibakteriyel özelliği ve birçok faydası olması nedeni ben üzerine ekliyorum.

5-En son cam kavanozun kapağını sıkıca kapatınız.

Bu şekilde ihtiyacınız olduğunda kullanmak için maydanozlarınız hazır olacak, özellikle çalışan bayanlara yemek hazırlarken zamanda kazandıracaktır.

Bu şekilde hazırladığınız maydanoz, dereotu, taze nane gibi yeşillikleri 3-4 gün içinde tüketebilirsiniz.

Share Button

1 Yorum Comment

  1. Aylin 30 Mart 2012

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir