Maydanoz Taze Nasıl Saklanır?

Maydonoz, dereotu, taze nane gibi yeşillikler mutfaklarımızda en çok israf olan ve diriliğini kaybeden sebzeler arasındadır. Buzdolabında sakladığımız bu yeşillikler tam bir yemek için veya salata için lazım olduğunda bir bakarız ki diriliğini kaybetmiş mecburen atarız. Maydanoz, dereotu, taze nane gibi yeşillikleri taze olarak tüketmek için önerime geçmeden önce bir kaç hususu hatırlatmak isterim.

1-Sebze ve meyveleri buzdolabına ıslak koymayın.

2-Meyve ve sebzeleri buzdolabına kese kağıdında, buzdolabı poşetinde veya saklama kaplarında koyun. ( Pazardan aldığınız sebze meyveleri kendi poşetlerinden çıkararak evinizdeki buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz. )

3-Saklama kabı kullanacaksınız saklama kaplarının zeminine biriken su yiyecekleri çürütür.

4-Islak bir yeşilliği naylon torba ile buzdolabına koyarsanız birkaç gün içinde yarısı yenmez hale gelecektir.

5-Her türlü yiyeceği saklamak için vakumlu saklama kaplarından da yararlanılabilir. Bunlar hava akımını durdurduğu için yiyeceğin taze kalma süresini uzatır.

Maydanoz, Dereotu, Nane Nasıl Saklanır?

Pazardan veya manavdan tüketeceğimiz kadar yeşillik alındıktan sonra yeşillikleri sirkeli suda 8 dk. kadar bekleterek güzelce yıkanmalı isterseniz sirkeli su içine bir miktar tuz da ekleyebilirsiniz.

1-Maydanoz ve dereotunun kurumasını sağlayarak küçük parçalar halinde keser veya ayırırız. Sebze kurutmak için geliştirilmiş kaplar kullanabilir eğer yoksa kağıt havlu, peçete üzerinde kurutabilirsiniz.

2-Cam bir kavanoz içine yerleştiririz.

3-Üzerine bir miktar (4-5 diş) sarımsak ve hava almasını engellemek için 1 yemek kaşığı zeytinyağı dökersek dayanma süresi artacaktır. Sarımsak aynı zamanda güzel bir aroma da verecektir.

4-Sarımsak sevmeyenler veya kokusundan dolayı tercih etmeyenler sarımsaksız da yapabilirler. Ancak sarımsak antibakteriyel özelliği ve birçok faydası olması nedeni ben üzerine ekliyorum.

5-En son cam kavanozun kapağını sıkıca kapatınız.

Bu şekilde ihtiyacınız olduğunda kullanmak için maydanozlarınız hazır olacak, özellikle çalışan bayanlara yemek hazırlarken zamanda kazandıracaktır.

Bu şekilde hazırladığınız maydanoz, dereotu, taze nane gibi yeşillikleri 3-4 gün içinde tüketebilirsiniz.

2 Comments on “Maydanoz Taze Nasıl Saklanır?”

  1. Ben yas naneyi caya veya suya katiyorum. Zeytinyagli sarimsakli naneyi ne yapayim? Size tavsiyem; bu yesillikler hic yikanmadan ve alinir alinmaz curukleri, kalin saplari vs ayiklanarak varsa islakliklari kagit havlu vb yardimi ile veya bekletilerek kurutulacak. Sonra altina kagit havlu serilmis bir saklama kabina itinayla dizilecek. Saplar hep ayni yapraklar hep ayni tarafa gelecek sekilde. Saklama kabinin agzi kapatilmadan once yesilligin uzerine yine kagit havlu konacak. Bu sekilde uzun sure buzdolabinda dayanir. Ihtiyac oldugu kadar alir yikar kullanir, gerisini ayni sekilde muhafaza edersiniz. Arada bir kagit havlu nemlenebilir onu da degistirmeyi unutmayin. Boylece omur daha da uzar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir