Menekşenin Faydaları Ve Menekşe Yağının Faydaları

Menekşe, aslında bir bitki olmakla birlikte, güzel kokusu, ve göze hitap eden mor rengi ile pek çoğumuzun evini süsleyen bir çiçektir. Menekşenin rengi genel olarak mor olmakla birlikte, menekşenin, sarı, mavi, beyaz gibi renkleri bulunduğu gibi; menekşenin bir tanesinin üzerinde birden fazla türü olan çiçekleri de görülebilmektedir. Çiçek olarak kullanılan menekşenin çiçeklerinde; ve yapraklarında, A vitamini; ve C vitamini bulunmaktadır.

Menekşenin faydalarını saymak istersek, menekşenin faydaları arasında ilk sırada, menekşenin idrar söktürücü olduğunu belirtmemiz gerekir. Menekşenin faydaları arasında belirtilen sıralamada bir diğer sırayı ise, menekşenin kabızlığa karşı iyi gelmesi almaktadır. Menekşenin faydaları arasında, romatizmaya iyi geldiğinden de söz etmek gerekmektedir.

Menekşenin faydaları arasında, vücudu terleten; ve bu sayede rahatlatan özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Menekşenin faydalarından bir diğeri de, sakinleştirici özelliğidir. Sakinlik etkisi veren menekşe, baş ağrısını alır, strese iyi gelir; uykusuzluk probleminin çözülmesine katkıda bulunur. Menekşenin faydalarından bir diğeri ise, balgam söktürücü özelliğidir. Özellikle kış aylarında, soğuk algınlığının yaygın olduğu günlerde, menekşe kullanımı önerilmektedir. Menekşenin faydaları arasında, kanın temizlenmesinden de söz etmek gerekmektedir. Menekşenin faydalarından bir diğeri ise, vücuttan zararlı maddelerin atılmasına menekşenin katkı sağlamasıdır.

Menekşenin faydaları arasında boğaz ağrısından söz etmek gerekirken, menekşenin faydalarından bir diğeri de, boğaz ağrılarına karşı menekşenin iyi gelmesidir.

Menekşe yağının faydalarından da söz etmek gerekmektedir. Menekşe yağının faydaları arasında ilk sırada, saça canlılık vermesinden söz edilmesi gerekir. Menekşe yağının faydalarından bir başkası ise, cildi yumuşatmasıdır. Menekşe yağının faydalarından bir başkası ise, cildi rahatlatması; bu etkisinin kalıcılığını sağlamasıdır.

Menekşenin faydalarının yanısıra, menekşe nasıl kullanılır sorusunun da bilinmesi gerekmektedir. Menekşe nasıl kullanılır derseniz, ilk sırada Menekşe çiçeğinin tat verici özelliğinden söz edilmesi gerekmektedir. Menekşe nasıl kullanılır sorusunun bir başka cevabı da, menekşe yapraklarının, hem çiğ; hem de pişirilmiş bir şekilde yenilebileceği yönündedir. Menekşeden faydalanmak isteyenler menekşe yağından da faydalanabilirler. Menekşe yağının faydaları arasında, yukarıda belirttiklerimizin yanı sıra, uyuz ve egzema gibi deri hastalıklarına karşı iyi geldiğinden de söz edilmesi gerekmektedir. Baş ağrısının giderilmesi ve sakinleştirici etkisinden faydalanmak için menekşeyi koklamak da işinize yarayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir