Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir? Nasıl Önlenir?

Mevsimsel saç dökülmesi özellikle geçiş dönemlerinde bireyleri olumsuz etkileyen, hem fiziki hem de ruhsal anlamda rahatsız eden bir sorundur. Sağlıklı bir insanda günde ortalama 50-100 tel saç dökülürken bahar döneminde bu durum 200 tele kadar çıkabilmektedir. 200 tele kadar dökülen saç normal sayılırken bu sayının üstünde olması ise anormal kabul edilip tedavi gerektirmektedir. Yazımızda mevsimsel saç dökülmesi nedir, mevsimsel saç dökülmesi ne kadar sürer, mevsimsel saç dökülmesi hangi aylarda olur, mevsimsel saç dökülmesi, mevsimsel saç dökülmesi nasıl önlenir, mevsimsel saç dökülmesine bitkisel çözüm gibi konulara değineceğiz.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir, Mevsimsel Saç Dökülmesi, Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer, Mevsimsel Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur, Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir, Mevsimsel Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm, Mevsimsel Saç Dökülmesine Karşı, Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır

Mevsimsel saç dökülmesi nedir? 

Yapılan araştırmalar mevsimsel saç dökülmesi olarak adlandırılan durumun çoğunlukla bahar aylarında gerçekleştiğini söylemektedir. Bu dönemde güneş ışınları ile doğru orantılı olarak saç döngüsünü düzenleyen hormonların salgı düzeyi artışa geçmekte ve saçlarda doğal bir değişim yaşanmaktadır. Bu dönemde yaşanan dökülmeler çoğunlukla normal kabul edilmekle birlikte, diğer mevsimlere sarkması durumunda tedavi ve önlem almayı gerektirmektedir.

Mevsimsel saç dökülmesi ne kadar sürer?

Mevsimsel saç dökülmesi ortalama süre ile her mevsim içerisinde görülebilmektedir. Ancak genellikle geçici olan bu durumun dökülen saç teli ve süre ile alakalı olarak değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Günlük dökülen saç teli sayısı ortalama 200 kadar ise normal kabul edilmekte bu sayının üstüne çıkması durumunda ise tedaviyi gerektirmektedir.

Mevsimsel saç dökülmesi hangi aylarda olur?

Genel olarak bahar yaz dönemi mevsimsel saç dökülmesi olarak adlandırılan durumun sık görüldüğü dönemdir.

Mevsimsel saç dökülmesi nasıl önlenir?

Mevsimsel saç dökülmesine karşı pratik birkaç öneri aşağıda yer almaktadır.

* Bol miktarda B12 vitamini alınmalıdır.

* Günde bir avuç kabak çekirdeği tüketilebilir.

* Haftada bir gün uzmanınız tarafından önerilen saç maskesi kullanılmalı.

* Her gün saç diplerine doğru dairesel masaj yapılmalı.

* Mümkün olduğunca saçlar ılık ya da soğuk su ile yıkanmalı.

Mevsimsel saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm

Aşağıda mevsimsel saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm önerileri yer almakta. Bu öneriler ışığında mevsimsel saç dökülmesine karşı saçlarınızı korumanız mümkün.

Öneri – 1

Malzemeler

2 yemek kaşığı kadar papatya, 1 yemek kaşığı lavanta, 1 yemek kaşığı kekik

Hazırlanış:

Yukarıda verilen malzemeler blender yardımıyla parçalandıktan sonra kaynatılmış 1 litre suyun içerisine atılır ve 20 dakika kadar dinlendirilir. Süzülen karışım, sıvı halde saçları durulamak için hafta da bir-iki kez kullanılabilir.

Öneri – 2

Malzemeler

Isırgan kökü, latin çiçeği meyveleri

Hazırlanış:

Eşit miktarlarda ısırgan otu kökü ve latin çiçeği meyveleri karıştırıldıktan sonra yarım litre alkol ekleyin. 1 ay kadar beklettikten sonra 5 günde bir şişe çalkalanarak karıştırılır. Haftada 2 defa saçlara durulama öncesi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir