Mevsimsel Saç Dökülmesi; Ve Mevsimsel Saç Dökülmesini Önleme

Saç dökülmesinin, genel olarak pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerin arasında en belirginlerinden bir tanesi de mevsimsel saç dökülmesidir. Mevsimsel saç dökülmesi, genellikle mevsim değişikliklerinde meydana gelmektedir. Bundan dolayı da pek çok kişi tarafından yaşanan bir sağlık sorunu olması sebebiyle, mevsimsel saç dökülmesinin normal karşılanması gerekmektedir. Mevsimsel saç dökülmesinde, dökülen saçların yerine yenileri çıkmaktadır. Mevsimsel saç dökülmesini önlemek için neler yapılabileceğine göz atmak istersek; ve mevsimsel saç dökülmesini önleme yöntemlerini dikkatli bir şekilde uygularsak, mevsimsel saç dökülmesi; ve diğer saç dökülmesi problemlerinden mümkün olduğunca uzaklaşmış oluruz.

Mevsimsel Saç Dökülmesi

Mevsimsel saç dökülmesini önlemek için ilk olarak, kullanılan kozmetik ürünlere dikkat etmek gerekmektedir. Saç dökülmesine en sık neden olan etkenlerden bir tanesi olan yanlış kozmetik kullanımı, mevsimsel saç dökülmesi sezonuna denk geldiğinde, saç dökülmesinin, olması gerekenden daha fazla olmasına neden olabilmektedir.

Mevsimsel saç dökülmesini önlemek için beslenme şekline de dikkat etmek gerekmektedir. Saç dökülmesinin önlenmesinde en sık karşılaşılan saç dökülmesi nedenlerinden biri olan protein eksikliğinden kaçınmak gerekir. Beslenme listenizde mutlaka protein ağırlıklı beslenmeye önem vermelisiniz.

Gerek saç dökülmesini önlemek; gerekse de mevsimsel saç dökülmesini önlemek için B grubu vitaminlerinden faydalanmak gerekmektedir. B grubu vitamin eksikliği de saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Mevsimsel saç dökülmesini önlemek için, mümkün olduğunca bol miktarda çinko ve demir almak gerekmektedir. Belirtilen minerallerin eksikliği, saç dökülmesine sebebiyet verebilmektedir.

Mevsimsel saç dökülmesini önlemek için, karbonhidrat ağırlıklı beslenme tarzından uzak durmak gerekmektedir.

Gerek sıradan saç dökülmelerinin, gerekse de mevsimsel saç dökülmesinin bir diğer etkeni de strestir. Mevsimsel saç dökülmesini önlemek için stresten de uzak durmak gerekmektedir.

Mevsimsel saç dökülmesinin önlenmesi adına, alkol alışkanlıkları ve sigara alışkanlıklarından da vaz geçilmesi gerekir.

Mevsimsel saç dökülmesini önlemek için, saçların maksimum 2 – 3 günlük aralarla yıkanması gerekmektedir. Saçınızı yıkayacağınız şampuanın pH değerinin de 5.5 olmasına dikkat etmeniz önemli.

Mevsimsel saç dökülmesinin önlenmesi adına, A vitamini alımından uzaklaşılabilir; saç derisindeki kan akışının sağlanmasına yönelik masajlar, saç derisi üzerinde yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir