Meyve Sularının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

Bitkilerin yaprakları kadar meyveleri de doğal koruma yöntemleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle bazı meyvelerden elde edilen meyve suları, birçok sağlık sorununa karşı koruyucu bir etki yaratmaktadır. Özellikle vücut direncinde etkili olan bu meyve suları doğru şekillerde kullanıldığında maksimum düzeyde fayda sağlamaktadır. Yazı içerisinde hangi meyveden elde edilen meyve suyunun, nerede etkili olduğunu öğrenebilirsiniz.

1)  Domates suyu antioksidan etkiye sahip olmasıyla bilinmektedir. Özellikle cilt sağlığında etkili olan domates suyu, güneş ışığının yarattığı kimyasal tehditlere karşı koruyucudur.

2)  Portakal suyu özellikle kalp hastalıklarına ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Yine domates suyunda olduğu gibi antioksidan özelliği sayesinde vücut dengesi üzerinde de etkili olmaktadır. Portakal suyu tüketen kişilerin diğer kişilere göre daha az tansiyon sorunlarıyla karşılaştığı bilinmektedir.

3) Mor üzüm, meyve suyu olarak tüketildiğinde özellikle gelişim çağındaki çocukların zeka gelişimi üzerinde faydalı bir etki yaratmaktadır. Yapılan birçok araştırma, mor üzümden elde edilen meyve sularını tüketen kişilerin daha iyi bir hafızaya sahip olduğunu göstermiştir.

4) Ananas suyu vücutta zararlı organizmalar ile mücadelede yardımcı bir rol oynamaktadır. Özellikle proteinlerin sindirimi üzerinde de etkili olan ananas suyu, vücut direncini sağlamada görevli bazı enzimleri içerisinde barındırmaktadır.

5) Vişne suyu kemik gelişiminde etkili olan mineralleri içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca, eklem rahatsızlıkları bulunan kişilere de vişne suyu sıkça tavsiye edilmektedir. Vişne suyu antioksidan özelliği sayesinde vücutta birçok enzim üzerinde aktivatör görevi görmektedir.

6) Elma suyu ananas suyunda olduğu gibi zeka gelişimi üzerinde etkili olmaktadır. Birçok uzman ve araştırmacı günlük yarım litre elma suyu tüketiminin sağlıklı bir zeka gelişiminde etkili olduğunu söylemektedir.

7) Greyfurt suyu yağların eritilmesinde etkili olmaktadır. Metabolizmanın düzenlenmesinde görevli olan bazı enzimler antioksidan özelliği sayesinde greyfurt suyu yardımı ile aktif edilebilir.

8) Nar suyu yine antioksidan özelliğe sahip bir başka meyvedir. Birçok sağlık sorunu yanında özellikle kan dolaşımı ve antikorlar üzerinde etkili olmaktadır. Prostat kanseri vakalarında da iyileştirici bir etkiye sahip olduğu söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir