Mide Bulantısı İçin Ne Yapılır? Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı zaman zaman herkesin başına gelir, mide bulantısı bizleri rahatsız eden bir durumdur. Çoğu zaman psikolojik kökenli olan ve sıkıntıyla birlikte başlayan mide bulantısı bazen de yemekler yüzünden ya da seyahat nedeniyle olabilir. Mide bulantısı için neler yapabilir, hangi şifalı bitkilerden faydalanabiliriz, mide bulantısı için bitkisel çözümler nelerdir. Mide bulantısı ile ilgili bu duruma son vermek için önerilen şifalı bitkileri ise şöyledir.

Bazı kokular mide bulantısını kesmeye yardımcı olur. Lavanta, nane, limon ve zencefili bir süre koklarsanız bunlar mide bulantınızı geçirmeye yardımcı olur. Ayrıca nane yağı ile karına masaj yapmak da bulantıya karşı etkili olabilir.

Zencefil, nane, ve limon karışımından bir çay demleyin. Ölçüleri abartmadan göz kararıyla ayarlayabilirsiniz.

1 bardak kaynar suya 1 çay kaşığı toz zencefil koyun. 10 dakika kadar demlemeye bırakın. Taze zencefilden bu çayı içmek isterseniz zencefil köklerini kaynatın ve günde 3-4 bardak için

Ihlamur da mide bulantısına iyi gelen bitkilerdendir. Günde birkaç bardak ıhlamur içerseniz bulantıyı kesebilirsiniz.

Anason da mide bulantısına karşı etkili olan şifalı bitkilerdendir. 1 bardak kaynar suya, 2-4 gram anason tohumu koyun. Ardından 10 dakika kadar demleyin. Her gün taze olarak hazırlayacağınız bu çaydan 2-3 bardak içebilirsiniz.

Ebegümeci çayını da demleyip içebilirsiniz. Günlük miktar olarak 5-6 gramı geçmemeye özen gösterin ve 2-3 bardaktan fazlasını içmeyin

45 gram oğul otu, 30 gram kedi otu kökü karıştırılır, 1 bardak kaynar suya, 5-10 gram konulur ve 10 dakika demlenir. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz. Ama yemeklerden önce içmeye özen gösterin.

UYARI: Burada çeşitli sağlık sorunları ile ilgili anlatılanlar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir teşhis ve tedavi amaçlı olarak yazılmamıştır. Bazı şifalı bitkilere karşı alerjiniz olabilir veya başka bir rahatsızlığınızdan dolayı sağlığınıza olumsuz etki edebilir. Böyle durumlarda hemen o bitkiyi kesmeniz gerekir. Çeşitli sağlık sorunlarınız da öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir