Mide Bulantısı Neden Olur? Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?

Mide bulantısının nedenleri, sebepleri nelerdir dediğimizde buna yol açan bir çok etmenin olduğunu söyleyebiliriz. Mide bulantısı durumu bir hastalık değildir. Bir semptomdur. Yani mide bulantısına bir hastalık durumunda ortaya çıkan bir belirtidir. Bu nedenle mide bulantısının bir çok hastalığı habercisi olduğu söylenebilir. Mide bulantısının oluşma nedenleri arasında enfeksiyonların seyrinde, bakteriyel veya viral enfeksiyonların seyrinde ortaya çıkabilir. Bu çocuklarda menenjitten tutun yüksek ateş, baş ağrısı, kusma ile birlikte olabilir. Klasik ishal gibi viral nedenlerin olduğu enfeksiyon hastalıkların nedenlerinde de görülebilir. Eğer mide bulantı ile birlikte ateşte görülüyorsa çoğunlukla enfeksiyon hastalıkları düşünülür. Bunların dışına seyahat, yolculuk esnasında da bulantı oluşabilir. Bazen stres, mutsuzluk hali de bulantıya neden olabilir.

Mide Bulantısının Sebepleri, Mide Bulantısının Nedenleri, Mide Bulantısı Neden Olur, Mide Bulantısı, Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Mide Bulantısına Neler Sebep Olur, Mide Bulantısı Neden Olur

Mide Bulantısı Neden Olur? Mide Bulantısının Sebepleri Nelerdir?

Mide bulantısı çok çeşitli enfeksiyonların seyrinde görülebilir.

Bulantıya en çok yol açan nedenlerin başında sindirim sisteminin iltihaplanması ve viral enfeksiyon gelmektedir. Sindirim sistemi iltihaplanmasından söz edebilmek için mide bulantısının yanında kusma, ishal, ateş, baş ağrısı gibi belirtilerde meydana gelmiş olmalıdır. Bu durumda yaşanan mide bulantısı 24 saat sürebildiği gibi bazen de bir kaç gün devam edebilir.

Mide bulantısı semptomdur demiştik ve bağırsak iltihapları, gastrit, reflü, mide ülseri, apandisit gibi hastalıklar mide bulantısına yol açan nedenler arasındadır.

Besin zehirlenmesi, gıdalarda mide bulantısına sebep olan etmenler arasındadır. Gıda zehirlenmesine bozulmuş yiyecekler neden olurken beraberinde mide bulantısı ve kusma görülmektedir. Bozulmuş, bakteri bulaşmış yiyecekleri tüketmemiz durumunda belirtileri (6-48 Saat ) sonra başlamaktadır.

Bazı ilaçlar da mide bulantısına yol açabilir. Mide bulantısı ile birlikte mide rahatsızlıkları da görülebilir. Özellikle ağrı kesici ilaçların kullanılması bazı antidepresanlar, bazı şeker ilaçlarının kullanılması sırasında da mide bulantısı hissi yaşanabilir.

Alkol ve sigara da mide bulantısına neden olabilen etmenler arasındadır.

Mide bulantısına neden sebep olan genel olarak bilinen hastalıları sıraladıktan sonra mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısı meydana geldiğinde ne yapabilirim? bu sorunun yanıtını ise bir sonraki yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir