Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Bir önceki yazımızda sizlere mide  bulantısının sebepleri ile ilgili bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise mide bulantısına ne iyi gelir? mide bulantısı nasıl geçer? Mide bulantısı ile karşılaştığımızda evde yapabileceklerimiz hakkında bir takım öneriler de bulunacağız ancak önce şunu belirtmemiz gerekiyor. Mide bulantısının bir çok nedenle ortaya çıktığını belirtmiştik. Mide bulantısının tedavisinde öncelikle yapılması gereken şey mide bulantısını neden kaynaklandığını tespit etmektir. Eğer mide bulantısı bakteriyel veya viral bir enfeksiyona bağlı ise bunun tedavisinin yapılması gerekir. Bir ilaç kullanımı ile mide bulantısı meydana gelmişse bu ilacın kesilmedi gerekir. Stresten, psikolojik faktörlerden, mutsuzluk sonucunda mide bulantısı gerçekleşmişse dışarı çıkıp temiz hava almak, yürüyüş yapmak, oksijen almak, kızartmalardan, yağlı yiyeceklerden ve keskin kokulu yiyecekler ve parfümlerden uzak durmak gereklidir.

Mide Bulantısı İçin Ne Yemeli, Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Mide Bulantısına Ve Kusmaya Ne İyi Gelir, Mide Bulantısı, Mide Bulantısı Nasıl Geçer, Mide Bulantısı Nasıl Kesilir, Mide Bulantısı Nasıl Giderilir, Mide Bulantısı Nasıl Durdurulur

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısından kurtulmak için yapılması gereken diğer bir şey ise öğünlerimizde tıka basa yemek yerine daha az olarak öğün sayımızı günde 6, 7 öğün olarak ayarlamak beslenme aralarını açmak oldukça önemlidir. Yemek yerken dikkat edilecek olan diğer bir husus ise çorba, su gibi içecekleri yemekle birlikte içmemek gerekir. Çünkü yemek yendiğinde zaten mide gerilimi artar bunun üzerin su içildiğinde mide gerilimi daha da artacağından mide bulantısını artırabilir ve kusmasına yol açabilir. Bu nedenler sıvı yiyecekleri yemeklerden ayır olarak içmek gerekir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Temiz Hava

Mide bulantısı için sabah kalktığımızda veya gün içinde derin derin burundan nefes almak iyi gelebilir.

Nane limon kaynatmak mide ve bağırsak sisteminde sakinliğe neden olduğu için bulantı hissini de geçirecektir.

1 bardak kaynar suya, 8-10 gram kuru nane koyun, 10 dakika bekletin ve için. Nane çayı ya da nane yağının dumanını içinize çekin.

Zencefil, nane ve limon içeren bitkisel çaylar içmek de mide bulantı hissinin önlenmesinde etkili rol oynayabilir.

1 bardak kaynar suya, l çay kaşığı toz zencefil koyun, 10 dakika bekletin ve için

Adaçayı;

1 bardak kaynar suya, 2-10 gram ufalanmış adaçayı koyun, 10 dakika bekletin ve için.

1 bardak kaynar suya, 2-4 gram anason tohumu koyun, 10 dakika bekletin ve için.

Badem, Fındık;

Badem, fındık gibi kuru yemişlerden bir miktar yemek de mide bulantısı hissini geçirebilir. 

Alkolünde mide bulantısına neden olabilmektedir. Aşırı alkol alındığında sabah kalktığınızda mide bulantısı hissi ile uyanabilirsiniz bu durumda ise kahvaltı da bal ve ekmek yemek mide bulantısı hissinin geçmesindeki sürece yardımcı olabilir.

Mide Bulantısı İçin Doktora Ne Zaman Gidilmeli

Mide bulantısı hissi ile birlikte bunun yanında kusma da oluyorsa ve bu kusma hayatınızı olumsuz şekilde etkiliyor yemek yiyemiyor, su içemiyor çok fazla sıvı elektrolit kaybı varsa kusma ile birlikte yine bir gündür ateş yüksekse özellikle beraberinde kusma ve bulantı da eşlik diyorsa kusmalar 3 saatten daha fazla sürede ve daha sık aralıklarla geliyorsa beraberinde yüksek miktarda ishal varsa kişide çok fazla vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Böbrek yetmezliği mesela çok ciddi bir kusma nedenidir. Bulantı, öğürme ve kusma birbirini takip eder. Eğer bulantısız bir kusma varsa birde bu hıçkırır tarzda ise mutlaka beyin hadisesini düşünmek lazım. Beyin kafa içi tümörlerde fışkırır tarzda kusma olur. Hastada hiç bulantı hissi olmadan kusma meydana gelir.

3 Comments on “Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Mide Bulantısı Nasıl Geçer?”

 1. Mide bulantısı olduğunda yemek yemek de çok zor oluyor. İnsan iştahsız oluyor ne yesek çıkaracak gibi bir his oluşuyor. Bu durumda ben yağsız pirinç lapası pişiriyorum. Bu bana iyi geliyor.

 2. Mide bulantısına bitki çayı

  1 poşet rezene,
  1 poşet papatya,
  Kök zencefil parmak ucu kadar
  az bir tıbbi nane

  Üzerine taze kaynamış sıcak suyu boşaltıp üstünü kapakla kapatıp demlendiriniz.

 3. Kaynatmaya gerek yok ; bulantı için,limonun sarı kabuğunun altındaki beyaz tabakadan 1-2 cm kadar ağzınıza atın biraz çiğneyip yutun en kısa zamanda bulantıdan eser yok.50 senelik tecrübe..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir