Mide Ülseri Kansere Yol Açar Mı? Mide Ülseri Neden Olur?

Bir önceki yazıda toplumda çok sık görülen mide mikrobu helikobakter pilori nedir, helikobakter nedenleri hakkında bir miktar bilgi vermiştik. Bu yazıda ise helikobakter pilori’nin midemize nasıl bir hasar verdiğini, mide kanserine nasıl yol açtığı, atrofik gastrit nedir, atrofik gastrit nasıl oluşur, helikobakter pilori’nin mide kanseri ve mide lenfoması denilen hastalığa nasıl neden olduğu hakkında çok önemli bilgiler aktaracağız.

Helikobakter Pilori Mide Kanseri ve Mide Lenfomasının Nedenidir.

Mide Kanseri Hakkında Kısa Bilgi, Mide Kanseri, Mide Kanseri Nedir, Mide Kanseri Nasıl Oluşur, Mide Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir, Helikobakter Pilori Ve Mide Kanseri, Atrofik Gastrit Nedir, Atrofik Gastrit Nedenleri, Atrofik Gastrit Nasıl Oluşur, Onikiparmak Bağırsağı Ülseri

Mide Ülseri Kansere Yol Açar Mı? Mide Kanserine Çevirir Mi?

Dünya kanser cemiyeti helikobakteri mide kanserinde 1. derece kansorejen olarak tespit etmiş durumdadır. Mide lenfoması denilen bir hastalık var helikobakter tek başına başlı başına bu hastalığında nedenidir. O zaman helikobakter mide ülseri mikrobunun kansere neden olduğu, kansere yol açtığı, mide kanserine çevirebilme riskinin olduğu söylenebilir.

Helikobakter toplumdaki yüksek oranını korursa ve özellikle Türkiye’de çocukluk çağlarındaki helicobacter’e çok rastlanıyor. Türkiye’de ise çocukluk çağında %60 ile %70 oranında pozitif dir. Avrupa ve Amerika’da ise çocukluk çağında  bu %10-%15 oranında görülüyor. Eğer bu mikrop erken yaşlarda vücuda alınmışsa bu uzun yılların sonucunda kişin yaşamı boyunca midede yaptığı tahribat derecesinde mide kanseri ortaya çıkıyor. Dolayısı ile helikobacteri 40 yaşında 60 yaşında alan bir erişkin ile 5 yaşından  10 yaşında alan bir çocuğun hayat boyu mide kanseri riski tamamen birbirinden farklıdır. Yani ne kadar geç bulaşırsa kanser riski o kadar azalıyor. Helikobakter pilorinin kanseri tetikleyici etkisi oldukça fazladır.

Helikobakter pilori midede neler yapıyor?

Atrofik Gastrit ve Midede İntestinal Metaplazi  Nedir? Nasıl Oluşur?

Mide çaydanlık şeklinde bir organdır. Midenin bitiminden duedonum denilen bölümden ince bağırsaklara onikiparmak bağırsağına geçiyor. Hastalarda 2 tür helikobakter enfeksiyonu oluyor hastaların midelerinde 1 grupta helikobakter midenin alt yarısında görülüyor eğer helikobakter midenin alt kısmında tutunmuşsa bu hastalarda asit fazlalığı oluyor midelerinde asit fazlalığı ve onikiparmak ülseri gelişiyor bu hastalarda bunlarda kanser riski olmuyor ama eğer helikobakter sadece bu bölgede değil midenin üst yarısında da midenin asidi salgıladığı bölüm midenin üst yarısıdır. Aynı esnada üstü ve alt bölümü de tutar aynı esnada bu vakalarda yıllar sonrasında midenin asit salgılayan bölgesindeki bezlerde yıpranma ve karakterini ve kalitesini bozma ve atrofik gastrit dediğimiz bir hastalık ortaya çıkıyor. Bunun üzerinde de intestinal metaplazi dediğimiz mide kanserine gidecek olan doku gelişiyor.

Mide de 2 Çeşit Ülser Oluşabiliyor.

Yani bu helikobakteri asit salgılayan hücrelerdeki bozulmayı sağlaması ile birlikte yıllar içinde kansere bir zemin hazırlamış oluyor. İntestinal Metaplazi Atrofik Gastrit gelişiyor. Helikobakterin tümünü gastritle enfekte ettiği vakalarda da hem midenin alt bölümünün kanserleri sık görülüyor,  hemde mide ülserleri sık görülüyor. Mide ülseri denildiğinde onikiparmak ülseri ve mide ülserini ayırmak lazım. Onikiparmak bağırsağı ülseri %100 asit fazlalığı ile ama mide ülseri normal asit veya düşük asitle seyreden bir durumda ortaya çıkar.

Helikobakter pilori denilen bakterinin tükürüğümüzde antijenleri mevcut ve hatta diş plaklarında  helikobakter mikrobunun diş plaklarında yerleşmiş olduğu ve sadece mideyi tedavi etmenin yetmeyeceği çünkü diş plaklarındaki helikobakteri antibiyotiklerin gidermeyebileceği dolayısı ile sık nüksetmesindeki nedenin de diş plağındaki mikrop mevcudiyetinin sebep olabileceğinden bahsedilmektedir. Helikobakter pilori de en sık geçiş sulardan daha ziyade ağızdan ağızadır. Diğer bir bulaşma şeklide endoskopların temizliğinin yapılmaması da bir hastaya kullanılmış olan bir gastroskopun yani video endoskopun diğer bir hastaya temizlenmeden kullanılması ona da helikobakter geçebilmesi mümkün.

Helikobakter gastritin ana sebebidir. Toplumumuzda bir çok kişi gastriti olduğundan şikayet eder. Oysa 100 gastriti olan insanın 90’nın da şikayet yoktur. Demek ki şikayetler reflü’den, ülser’den, mide tahliye kusurlarından ve mide kanserinden bunlardan gelişiyor.

Mide Ülseri Neden Olur?

Helikobakter mide mikrobu mide ülseri yapar.

Kullandığımız ağrı kesiciler, romatizmal ilaçların tamamı mide ülserine yol açar.

Sigara’da mide ülserinin nedenidir. Alkol kısmen etkilidir.

Mide ülseri ve onikiparmak bağırsağı ülseri bunlar hastalarda delinmeye, kanamaya ve ameliyata hastaların götürebilen durumlardır.

Helikobakter olan kişilerde mide ülseri geçirme olasılığı hayat boyu %15 olarak hesaplanmış yani helikobakter taşıyanların %85 inde ülser olmuyor. Mide ülseri mide de bir çukur bir oyuk ama etraf pembe doku olmasına rağmen kendisi beyaz gözükür, üzerlerin de kan veya pıhtılar olabilir, çukurdur o bölge , bir oyuk vardır. Mide ülseri görüldüğünde mutlaka etrafından biyopsi alınır. Çünkü mide kanseri zeminden gelişmiş bir ülser olabilir düşüncesiyle ama onikiparmak bağırsağı ülserinde kanser ihtimali yok sayılabilir.

Her ülser bir yaradır. Mide ülseri ve onikiparmak ülserleri de sıklıkla kendiliğinden geçebilir. Mide kanseri açısından mide ülserlerinin periyodik olarak kontrolü sağlanmalıdır. Prof.Dr. Ahmet Kemal Gürbüz (Mide ve Bağırsak Hastalıkları Uzmanı)

4 Comments on “Mide Ülseri Kansere Yol Açar Mı? Mide Ülseri Neden Olur?”

  1. mrb ben Zeynep 19 yasındym. bnim yaklaşık 6 aydır migdemde agrı var ve ben 2 kere doktora gıttım agrı oldgunu ve mıgdemde yanma olduğunu syledım bana ılaç verdıler ama ben ılaçlarımı kullandığım halde hala mıgdemde sıklıkla ağrılar devam edıyor. şunuda sylemelıyım doktorun bana yememem gerektıgı seylerı bn hala yıyorum maalesef 🙁 korkuyorum sızce napmalıyım allah korusun kanser olabılme ıhtımalı olurmu ??

  2. Mrb ben 21yaşındayım 3 yıldır mide ağrısı çekiyorum şuan midemde gastrit reflü ülser ve mikrop varmış ilaç kullanmama rağmen bitmiyor ağrısı kanser olma riski nedir nasıl iğleşebilirim 🙁 Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir