Mikro Tese Nedir?, Mikro Tese Ameliyatı Video İzle

Mikro Tese Nedir? 

Bugün, tıbbi müdahaleler sayesinde tüp bebek yöntemi ile erkeklerin menisinde sperm olmasa dahi, çocuk sahibi olmaları mümkündür. Ancak tüp bebek tedavisi için hastanın testisinde sperm üretiminin minimum düzeyde dahi olması gerekmektedir. Yani bireyin çocuk sahibi olabilmesi için, spermlerin testislerden elde edilmesi gerekmektedir. Testislerden sperm elde edilmesi işleminde farklı uygulamalar kullanılmaktadır.

Semen analizi içerisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde testis biyopsisi uygulanmaktadır. Bu işlem sayesinde sperm azlığı ya da yokluğunun hangi etmen nedeniyle ortaya çıktığı tespit edilir. Daha açık tabirler, hastalığın sperm olmadığı ya da tıkanıklık olduğu için ortaya çıktığı tespit edilir.

TESE uygulaması, sperm üretiminde kusurlu olan noktalar arasında sperm üretimine en uygun olan noktanın bulunması esasına dayanmaktadır. Testis içerisinde birkaç farklı nokta içerisinden alınan doku örnekleri ile sperm bulgusuna rastlanılmaya çalışılır.

Mikro Tese uygulamasında ise mikroskop altında sperm üretilen tüpler içerisinde sperm bulunmaya çalışılır. Bu yöntem aracılığıyla tıkanıklık nedeniyle oluşmayan, çeşitli etmenler nedeniyle oluşan olgularda sperm bulma ihtimali %30-70 arasıdır.

Mikro Tese uygulaması sayesinde daha az testis dokusu ile, her biyopsi sonrasında sperm bulma ihtimali artmaktadır. Buda, klasik TESE uygulamasına göre şansın çok daha yüksek olması anlamına gelmektedir. Mikro Tese uygulamasının bir diğer avantajı ise biyopsi sırasında testis dokusu bölgesinde daha az yaralanmanın meydana gelmesidir.

Mikro Tese Nedir?, Mikro Tese Ameliyatı Nedir, Mikro Tese Ameliyatı Video İzle, Mikro Tese Ameliyatı Sonrası

MikroTese Ameliyatı Hakkında

MikroTese Ameliyatında, Tese uygulaması ile benzer bir yol izleniyor olsa da doku alımında operasyon mikroskobu kullanılmaktadır. Bu mikroskop aracılığıyla testis içerisinde sperm üreten kılcal tübüller net olarak görülebilir. Operasyonu gerçekleştiren cerrah, tübüller arasında en uygun olanını bulduktan sonra sperm bulma ihtimalini de artırmaktadır.

MikroTese ameliyatı, mikroskop altında tüm testis tübüllerinin incelenmesini gerektirdiği için ortalama iki saat kadar sürmektedir. Bu nedenle incelemenin genel anestezi altında gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat korkulacak bir durum olmayıp hasta gerekli önlemler aldığı taktirde, aynı gün taburcu olarak evine dönebilir. Uygulama öncesi ve sonrasında cerrahın verdiği öneri ve uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mikro Tese Nedir?, Mikro Tese Ameliyatı Nedir, Mikro Tese Ameliyatı Video İzle, Mikro Tese Ameliyatı Sonrası

Mikro Tese Ameliyatı İzle

YouTube Preview Image

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir