Muz Ve Muzun Faydaları

Muz Akdeniz’de, özellikle Mersin’in Anamur ilçesinde çok yetiştirilen yaz meyvelerinden bir tanesidir. Şekerli ve lezzetli tadı ile, hem çocukların hem de yetişkinlerin damak tadına hitap edebilen muz, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller bakımından da oldukça zengin bir meyvedir.

Yerli muz özellikle Anamur muzu daha küçük bir yapıya sahiptir. Tadı oldukça güzeldir. Bu nedenle yerli muz tercih etmenizi öneririm.

Muzun içeriğine baktığımızda: B vitamin grubu, C vitamini, D vitamini, E vitamini, P vitamini, potasyum, fosfor, demir, bakır; ve magnezyum minerallerinden oluştuğunu görüyıruz. Muzun içeriğinde bulunan en yoğun mineral potasyum iken; en yoğun vitamin de B6 vitaminidir. Muzun faydaları, muzun içeriğinde bulunan mineral ve vitaminler ile özdeşleşmektedir. Muzun faydalarından kısaca söz etmek istersek:

Muzun faydaları arasında ilk olarak mideye olan etkilerinden söz etmek gerekmektedir. Muz mideyi güçlendirici; ve koruyucu bir etkiye sahiptir. Ülser ve gastrit hastalıkları olanlar, muzun faydalarından bu nedenle özellikle yararlanmalıdırlar. Muzun faydalarından biri de kabızlığı gidermesidir. Kabızlık problemi olanların muz yemesi önerilmektedir. Muzun faydalarından bir başkası, böbrek iltihabına karşı etkili olması iken; muzun faydalarından bir diğeri de bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olmasıdır. Muzun faydalarından bir diğeri de kanda bulunan yüksek kolesterol oranını düşürmesidir. Muzun faydalarından bu anlamda, kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği için de söz edilmesi gerekmektedir.

Muzun faydalarından bir diğeri de strese karşı etkili olan özelliğidir. Bu anlamda muzun faydaları arasında tansiyon düşürücü özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Muzun faydaları arasında, adet sancılarından dolayı ortaya çıkan rahatsızlıklar da yer almaktadır. Muzun faydalarından bir başkası, gerek vücuttaki; gerekse de beyindeki yorgunluğu gidermesi özelliğidir. Muzun faydalarından biri enerji vermesi iken; muzun faydalarından bir diğeri de, hasta olan kişilerin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmasıdır. Muzun faydaları arasında, kemiklerin daha çabuk gelişmesini sağlamak yer alırken; muzun faydalarından bir diğeri de vücutta meydana gelen krampları gidermesidir. Muzun faydalarından bir başkası ise, öksürüğü gidermeye yardımcı olmasıdır. Muzun faydaları arasında, göğüs ağrılarını gidermeye katkıda bulunmasından da söz etmek gerekmektedir.

Muzun faydalarından faydalanabilmek için, muzu taze olarak yiyebilirsiniz; ancak yediğiniz muzun olgunlaşmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir takım ülkelerde muzun kızartması da sık olarak tüketilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir