Nasıl Diyet Yapmalı ve Nelere Dikkat Etmelisiniz.

Her bayan belli bir zamandan sonra diyet yaparak kilo vermeye çalışır. Kimilerinin gerçekten diyete ihtiyacı varken, bazı bayanlar ise, kilo almamak için diyet yaparlar. Kilo almamak için yapılan diyetler çok zor değildir aslında; çayınızı ve kahvenizi şekersiz içmeniz için sizin için diyet niteliği taşıyabilir, kepekli ekmek yemeniz de normal ekmekten daha az kilo aldıracağından, bu da diyet olarak nitelendirilebilir. Ancak bir de, gerçekten kilo problemi olanların almış oldukları kiloları vermek için yaptıkları diyetler vardır. Bu diyetler bazen ağır bazen de hafif nitelikte olabilirler.

Uzmanların tavsiyesi, her diyet yaparak kilo vermek isteyen kişinin, uzman bir diyetisyenden yardım almasıdır. Çünkü her bünyenin ihtiyacı olan karbonhidrat ve protein miktarı, bir diğerinden farklıdır. Bu nedenle, kilo vermek isteyenlerin diyetlerini bir diyetisyen kontrolünde yapmaları tavsiye edilir. Her gün gazete ve dergilerde yayınlanan diyetler tüm bünyelere uygun değildir, ve ya hiç kilo verdirmeyecek ve size gereksiz bir diyet yaptıracaktır; ya da, kilo verdirecektir ancak sizi de sağlığınızdan edecektir. Bu nedenle bu şekildeki diyetlerden uzak durmanızda fayda vardır.
Bir de mucize diyetler ya da şok diyetler adı verilen diyet çeşitleri vardır. Bu diyetler size belki hızlı bir şekilde kilo verdirebilir ancak diyeti bıraktığınız anda, eskisindan daha fazla kilo almaya başlayabilirsiniz. Sürekli aynı diyeti yapmanız sağlığınız açısından mümkün olmadığından, bırakmak zorunda kalır ve kiloları yeniden almaya başlarsınız.
Diyetisyeninizin size önermiş olduğu diyet listesini uygularken ise, gerçek anlamda zayıflamak istiyorsanız, yürüyüş ve spor yapmaya da zaman ayırmalısınız uyguladığınız diyet süresince. Unutmamak gerekir ki zayıflamak için sadece diyetler yeterli değildir, aynı zamanda spor da yapılması gerekmektedir. Bunun yanısıra, sağlığınızın diyeti ve sporu ne kadar kaldırabildiğine dikkat etmelisiniz. Tansiyon ve kalp hastalarının, spor yaparken çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü spor özellikle kalbe olumsuz etkiler yapabilmektedir.

Tüm bu anlatılan, kişisel diyet yapmanın gereklerine rağmen yine de ”genel bir diyet uygulamak istiyorum” diyenlere ise, Bonadea diyetini örnek olarak vermek isteriz:

Bonadea Diyeti:
kahvaltıda, bir dilim kepek ekmeği, 1 dilim dil peyniri ve bir tane domates, kahvaltıda bunları yedikten sonra ise, küçğk bir adet elma
Öğle yemeğinde, herhangi bir et çeşidi ızgarası, veya ızgara et ya da tavuk bulamazsanız, diyet ton balığı yiyebilirsiniz
Akşam yemeğinde, 1 porsiyon, domates ya da mercimek çorbası ile, 1 tabak haşlanmış sebze tüketilmelidir.
Yatmadan önce, 1 tane elma yenilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir