Nazar Nedir Nazar Boncukları Ne İşe Yarar

Nazar, bazı kişiler için batıl inanç olarak kabul edilirken; bazı kişiler ise, nazarın batıl inançtan çok daha fazlası olduğunu düşünmektedirler. Peki herkesin farklı yorumladığı nazar nedir? Nazar nedir sorusunun cevabına Arapça’dan bir karşılık bulmak istersek, nazar nedir sorusuna, Arapça’da bakış demektir diyebiliriz. Nazar nedir sorusunun bir diğer cevabı ise şu şekildedir: Bazı insanların bakışlarında var olan zararlı güç nedeniyle, diğer insanlara, hayvanlara ya da eşyalara bakmaları sonucu ortaya çıkan hastalık, ölüm, sakatlık; eşyalarda meydana gelen sakatlanmalar ve kırılmalar, olarak tanımlanabilir. Nazar nedir sorusuna vermiş olduğumuz bu cevapla birlikte, nazarın ne anlama geldiğini öğrendikten sonra, nazarın batıl inanç olup olmadığını da düşünmemiz gerekmektedir. Nazar sadece ilkel toplumlarda değil, pek çok gelişmiş toplumda da kendisini kabul ettirmiş olan bir kavramdır. Bu nedenle nazardan korunmak için de farklı toplumlarda, farklı uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Nazar değmesinden korunmak için, nazar boncuklarından faydalanan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Şap kullananların varlığını da biliyoruz; ancak belki, ölmüş hayvanların kemiklerinin de nazardan korunmak için kullanıldığını henüz ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Bunun yanında, nazar duaları da, nazardan korunmak için kullanılan yöntemler arasında sayılabilmektedir. Nazar duaları, gerek dinlenerek, gerek okunarak; gerekse de üzerinde taşınarak, kişilerin nazar değmelerine karşı kendilerini korumalarına yardımcı olabilmektedir.

Nazar değmesinden korunmak için en rahat kullanılabilecek olan şeyin nazar boncukları olduğunu belirttikten; ve nazar dualarının da, inananlar için çok büyük faydalarının olduğunu ilettikten sonra, nazar değmesinden korunmak için farklı toplumların ne gibi uygulamalar gerçekleştirdiklerinden bahsedelim:

Adana’lılar, nazardan korunmak için, at nalı, beyaz soğan; ve ateşe serpilen tuzdan faydalanırlar. Bunun yanısıra kazan diplerindeki karaları üzerlerine sürerler. Mersin’de ise, nazar değmesinden korunmak için bir karışım hazırlanıp, giysilere yerleştirilir; bu karışım içerisinde, kapıdan alınmış bir kaç kıymık, sarımsak, soğan, üzerlik, kurt tırnağıdır. Van’da da üzerlikten faydalanılır. Kadirli’de nazar değmesinden korunmak için tavuk pisliğinden faydalanılmaktadır.

Tekirdağ ve Antakya yörelerinde de nazar boncuklarından faydalanılır. Nazar boncuklarının mavi renkte olmasına dikkat edilir. Mavi boncuk, nazar boncuğu olarak bilinmekte; ve nazardan korunmak için kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir