Neden Doğal Saç Boyası Seçmelisiniz

Çevrenizde, saçı ile oynamayan bayan görme ihtimaliniz oldukça azdır. Gençler farklı ve değişik bir görünüm yaratmak açısından sürekli saçları ile oynarlarken, yaşı biraz daha ileri olanlar da, saçlarındaki beyazları kapatmak için oynuyorlar saçlarıyla. Kimi saç boyası kullanıyor, kimi röfle yaptırıyor, kimi perma ile saçının şeklini değiştirirken; kimileri de yeni geliştirilmiş olan kalıcı fönü tercih ediyor; ve saçları en az 6 ay fönlü gibi kalıyor.

Ancak saçlarımız için bu yöntemlerden herhangi birini uygularken, saçlarımıza vereceğimiz zararı da düşünmek durumunda kalmalıyız. Biz saçımızın rengini değiştirirken, saçlarımıza uygulamış olduğumuz; ve içerisinde kimyasallar ile beraber, yapay parfüm, amonyak, silikon, parafin, paraben, yapay reklendirici ile; alkol ve türevleri olmayan boyaları tercih etmemiz gerektiğini bilmeliyiz.

Bu okumuş olduğunuz bilgiler ise, karşınıza tek bir sonuç çıkartıyor: o da Doğal Saç Boyası Kullanmanız gerektiği… Neden doğal saç boyası kullanmalıyız; bunu hiç düşünme zamanınız oldu mu? Bunun elbette bazı nedenleri vardır. Bu nedenler hakkında kısaca bilgi vermemiz gerekirse, kimyasal saç boyaları neler yapar; ve doğal saç boyaları neler yapmaz, kısaca değinebiliriz:

Kimyasal saç boyaları, ciltte kaşıntı ve deride alerji yaparken, doğal saç boyaları için böyle bir durum söz konusu değil. Hiç saçlarınızı boyayıp da beklemeye almak için saçlarınızı bone ile sarmaladığınızda, saç diplerinizin kaşındığını; ancak kaşıyamadığınızı hissettiniz mi?

Saçlarınız kimyasal saç boyaları ile boyandığında siz kepek sorunu ile karşılaşırken, doğal saç boyaları ile boyandığında, herhangi bir kepek sorunu ile karşılaşmıyorsunuz. Daha yeni boyanan ve pırıl pırıl parlayan saçların içerisinde de kepek hiç de güzel görünmez, öyle değil mi?

Kimyasal saç boyaları, içeriğindeki kimyasal olan amonyak kokusunu içimize doya doya çekmemizi sağlarken, aynı durum doğal saç boyalarında ortaya çıkmıyor. Biz de nefesimiz ile ciğerlerimize kimyasal amonyak etkisini göndermemiş oluyoruz.

Saçlarınız mı dökülüyor? Kimyasal saç boyası kullandığınız için olabileceği hiç aklınıza geldi mi? Belki de doğal saç boyası kullanırsanız, bu sorununuz ortadan kalkar; ve saçlarınız beslenir ne dersiniz?

Doğal saç boyasının içeriğinde bitki yağları olduğu için, saçınızın, kaybettiği yağı geri kazanmasını sağlıyor; ve bu sayede saç kuruluğuna da çözüm niteliği taşıyor. Ancak kimyasal saç boyalarında böyle bir durumun söz konusu olması beklenemez; çünkü içeriği, bitki yağları ile değil kimyasal maddelerle beslenmekte…

Kimyasal saç boyası yüzünüze aktığında, en basitini bile kolonya ya da aseton ile silmeniz gerekirken, doğal saç boyasında bu gibi sorunlar ortaya çıkmıyor; ve cildinizde herhangi bir leke bırakmıyor. Doğal saç boyası, içeriğindeki doğal bitki ve bitki yağları ile saçınıza bakım yapıyor; kimyasal saç boyasında ise aynı durum söz konusu değil.

Doğal saç boyası ile saçınız, doğal renk pigmentleri ile renklendirildiği için saçınızın rengi daha doğal görünürken, kimyasal saç boyalarının bazılarında yapay renk pigmentleri kullanılabiliyor; ve bu durum da saçınızın zarar görmesine neden oluyor. Kimyasal saç boyasının içeriğine dikkat etmek de fayda var. Ancak doğal saç boyasının tamamen doğal olduğunu söylemek mümkün olduğundan dolayı kanserojen ile uzaktan yakından alakası olmadığını görmekteyiz.

Doğal saç boyasını seçmenizin başka bir nedeni de, içeriğindeki doğal bileşenlerin, saçınızı kuvvetlendirecek olmasıdır.
Doğal saç boyasını, saçının rengini değiştirmek istemeyip de sadece kuvvetlendirmek isteyenlerin de kullanabileceğini, çünkü herhangi bir zararı olmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Not: Bu konuda internette yer alan çeşitli bilgilerden faydalanılmış ve yeniden derlenerek yazılmıştır.

2 Comments on “Neden Doğal Saç Boyası Seçmelisiniz”

  1. Evet bende kimyasal boya kullandım ve alerji yaptı saç diblermde ama erken tedavi uyguladıgım için saçıma ve saç derisine zarar verdirmeden kurtardım yoksa saçlarım tüm dökülebilirdi. Bunun için artık dogal saç boyası kullanıyorum bende. herkese by.

  2. Evde kendi saçını kendisi boyayacaklar için önerdiğim tek ürün Bioblas color&more. her rengi mevcut ve içerisindeki muhteşem iksiri sayesinde de saçların bakımını sağlayarak dökülmelerini önlüyor. Şu ana kadar kullandığım en iyi marka ve ürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir