Norovirüsü Nedir ve Nasıl Korunulur?

Dünyanın her sene hatta bir kaç ay arayla, yeni virüslerle baş etmek zorunda kaldığını hepimiz biliyoruz ve bu virüslerle baş etmenin yolunu bulamadığımız durumlarda hepimiz tehlike altında oluyoruz. Bu virüslerden, günümüzde en etkili olanı ise Noro virüsü..

Norovirüsü, daha önceden karşılaştığımız grip virüsleri kadar tehlike saçmasa da, dünya üzerinde hızla yayılma gösteriyor. Bu hızlı yayılmanın belirtileri, kişilerde önce ishal ile başlıyor. İshalin ardından ise bulantı ve kusmalar geliyor. Çok yüksek olmasa da ateş de bu hastalığın belirtileri arasında. Ve yetişkinlere oranla çocuklarda daha sık görülüyor… Norovirüsü, başlamasının 2 gün sonrasında hastayı yatağa düşürüyor, halsizlik ve yorgunluk hissi veriyor; ancak yatakta da fazla bırakmıyor ve en geç 2 gün içerisinde iyileşiyor kişi ve bu hastalığın antibiyotiklerle geçirilmesi imkansız. Çünkü hastalığın kendisi de virüs ve antibiyotikler yanında etkisiz kalıyor. Hastalığın bıraktığı kalıcı bir hasarın da bulunmaması, aşırı korkunun gereksizliğini ortaya seriyor. Ancak yine de hastalık olması nedeniyle, kendinizi korumalısınız. Noro virüsünden nasıl korunacağınızı sorarsanız da:

Ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Özellikle tuvaletlerden uzaklaşmadan önce ellerinizi bol su ile yıkamalısınız. Herhangi bir yere dokunduğunuzda da elinizi yıkamaya özen göstermelisiniz. Yemek hazırlamadan önce ve yemek yemeye başlamadan önce de ellerin mutlak surette bol su ile yıkanması gerekmektedir.

norovirus

Şebeke sularında herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, sularınızı kaynatıp soğuttuktan sonra kullanmalısınız. Sebze ve meyveleri kesinlikle bol su ile yıkamalısınız. Başka birinin kaşık ve çatalını kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız…

Bu hastalığa yakalanan kişilerin, bol su tüketmeleri gerekmektedir. Eğer sıvı alımını ağızdan yeterince yapamıyorlarsa, serum yoluyla sıvı verilerek tedavi sürecinin geçmesini beklemekten başka yapılabilecek bir şey yoktur.

Uyarı: Bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Hastalıklarınızın teşhis ve tedavisi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.