Okaliptüs Yağının Faydaları ve Kullanımı

Okaliptüs Yağının Faydaları, Yararları Nelerdir? 

Bu konumuzda okaliptus yağının faydaları nelerdir, okaliptus yağı nasıl kullanılır, okaliptus yağı yan etkileri nelerdir, okaliptus yağı içilirmi (KESİNLİKLE İÇİLMEZ), okaliptus yağı buğu, okaliptus yağı nerelerde kullanılır, okaliptus yağı ne işe yarar, okaliptus yağının zararları nelerdir? Bu sorulara yanıt vereceğiz.

Okaliptüs bitkisi ülkemizin güney bölgesinde sıkça karşılaşılan bir bitki türüdür. Ancak Anavatanı Avustralya olan bu ağaç, farklı türler altında 160 adet çeşidi barındırmaktadır. Taze yapraklar aracılığıyla elde edilen okaliptus yağı, bugün birçok alanda sıkça kullanılmaktadır.

Okaliptüs Ağacı birçok yerde bataklık yerlere ekilerek buraların kurutulmasına çalışılır. Bataklıkları kurutup sivrisinekleri ortadan kaldırarak sıtmayı engellediği için bu ağaca sıtma ağacı adı verilir. Kullanılan yer yapraklarıdır.

Okaliptus Yağı Faydaları Ve Kullanımı, Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır, Okaliptus Yağı Ne İşe Yarar, Okaliptus Yağı Nerelerde Kullanılır,  Kullanım Şekli, Saça Faydaları, Okaliptus Yağının Zararları

Okaliptüs yağı nasıl kullanılır? Okaliptüs yağı kullanımı

Okaliptusun genel olarak sıkça solunum yolları rahatsızlıkları bulunan kişiler tarafından kullanıldığı görülebilir. Şiddetli öksürük vakalarında öksürüğün giderilmesi yönünde olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Okaliptüs ağacından alınan taze yapraklar, çay olarak tüketildiği gibi, yapraklardan elde edilen yağ da tıp alanında birçok yerde kullanılmaktadır.

Okaliptus yapraklarının ilaç formuna getirilerek kullanıma sunulduğu bilinmektedir. Ancak genel olarak kaynatılan yaprakların buğu ya da koku şeklinde kullanımı tavsiye edilmektedir. Oldukça güçlü bir bileşimi bulunmaktadır.

Okaliptüs bitkisinin faydalarını yararlarını sıralamak gerekirse,

Nefes darlığı sorunu yaşayanlar, solunum yolları rahatsızlıkları bulunanlara tavsiye edilmektedir. Balgam söktürücü bir etkiye sahiptir.
Ateşli rahatsızlıklarda, böcek ısırığında, bronşit, romatizma ve şeker gibi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.
Vücuda kuvvet verir.
Göğsü yumuşatır.
Boğaz-burun iltihaplarını giderir.
Nefes darlığı ve öksürüğü keser.
Ateş düşürücüdür.
Nefes darlığı ve öksürüğü keser.
Astım-bronşit ve verem hastalığının iyileşmesinde yardımcı etkisi bulunur.
Basur şikayetlerini azaltır.
Sıtmada oldukça faydalıdır.

Okaliptus, yağ, sirke, toz, sabun ve pudra şeklinde farklı alanlarda kullanılabilir.

Okaliptüs yaprağı kaynatılıp buharı solunursa ya da çay olarak içilirse nefes problemi olan hastalarda iyileştirici etkilere sahiptir. Okaliptüs yağı ise haricen kullanılır.

Okaliptüs yağı, antiseptik olarak haricen alınmaktadır.

Okaliptus sağlık alanında şu şekillerde kullanılmaktadır.

Okaliptus yaprakları öksürük, yüksek ateş ve soğuk algınlığı gibi vakalarda çaylara katılarak kullanılabilir. Geçmiş medeniyetlerin okaliptusu sıtma vakalarında kullandıkları görülmüştür. Özellikle yaprakların kaynatılarak buğu olarak burundan alınması sinüslerin temizlenmesine yardımcı olur.

UYARI: Okaliptus yağ olarak daha sık kullanılan bir bitkidir. Ancak toksik bir yapıya sahip olması nedeniyle kesinlikle ağız yoluyla alınmamalıdır. Haricen kullanımda burun yoluyla alınır ve sinüslerin temizlenmesine yardımcı olur.

Romatizmal rahatsızlıkları bulunanlar okaliptus ve susam yağını karıştırarak kullandığında ağrıların azaldığını görebilir.

Uyarılar: Burada yer alan bilgilerin tamamı öneri olarak sunulmaktadır. Ve tamamı önerilen kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Okaliptus oldukça zehirli bir bitki türüdür. Toksik etkiye sahiptir. Bu nedenle yalnızca size önerilen şekilde dikkatli bir biçimde kullanmanız gerekmektedir.

Burada yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka bir uzmana danışmanız gerekecektir.

Okaliptus yağının kullanım şekli:

Okaliptus yağı dahilen, bir fincan su içerisine 5 damla damlatılır. Balla karıştırılıp tat verilir ve tüketilir.

Haricen, masaj şeklinde ve sinüzit için buğu şeklinde antiseptik olarak kullanılabilir.

Sinüzit İçin Okaliptüslü Bitkisel Karışım Tarifi Dr.Feridun Kunak Show programında verilmiştir.

1 çorba kaşığı çörek otu,
1 tatlı kaşığı okaliptüs yağı,
1 tatlı kaşığı ozon yağı

Sinüzit İçin Bitkisel Karışımın Hazırlanışı:

Malzemeler karıştırılıp kulak çubuğu yardımıyla burun içine sürülür.

Uyarı: Bu yazı bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Hastalıkların teşhis ve tedavisinde mutlaka tıp hekimine müracaat etmelisiniz.

2 Comments on “Okaliptüs Yağının Faydaları ve Kullanımı”

  1. Okaliptus Yağı Faydaları Ve Kullanımı, Okaliptus Yağı Nasıl Kullanılır? Okaliptus Yağı Ne İşe Yarar? Okaliptus Yağı Nerelerde Kullanılır? Okaliptus ile ilgili bilgiler verildi.

  2. 2 lt. Suya 6-7 damla damla okaliptus yağı döküp buğu yapılırsa kalabalık yerlerde biri size doğru öksürdü, aksırdı, hapşırdıysa bu enfeksiyon riskini azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir